Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate intenta un proces împotriva unui asociat al ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate intenta un proces împotriva unui asociat al unei firme de brokeraj doar pe baza conversațiilor Facebook?

(Timp de parcurs - 10 minute)

Cuprins:
Expunere
Partea I: (furtul legal)
Partea II ( informatii din interior)
Partea III (descoperirea planului lor de escrocherie )
Intrebare
P.S.

Expunere:

Am avut economiile depuse la o platforma de trading;
Stiam pe cineva din interior si auzisem ca 90% din conturi se duc pe 0.

Am vorbit cu un amicul meu (nume fictiv - Ciprian, pe partea de sales) din interior si mi-a facut legatura cu un tip (nume fictiv - Bogdan, trader cu experienta) pe care l-a pus in tema despre situatia mea; toti banii pe care ii aveam erau cei de pe platforma; pe piata voiam sa ma lansez doar cu 500 eur pe care sa ii joc; toti banii i-am pus pe platforma pentru extra comisionul lor de 20%, in cuantum de 1200 eur;
I-a zis Ciprian lui Bogdan ca daca se termina rau sunt nevoit sa ma mut etc

M-am apucat si m-am documentat despre STOP LOSS si TAKE PROFIT, despre tot ce tine de asta (webinarii, cursuri online). Un procent sanatoas de castig, fara sa iti arzi toti banii din cont este de 2% pe luna;

Cand ma suna Bogdan, ma ajuta sa efectuez doar tranzactii mici, de 1 eur etc.

Partea I: (furtul legal)

Peste cateva zile primesc un apel telefonic de la un alt coleg de-al lui Bogdan, pe nume Dorin (trader cu experienta, rau intentionat -
numele real).

Dorin ma ia cu,.. "vrei sa ai randament de 10%?.." I-am zis ca nu sunt dispus sa pierd decat 500 de eur maxim din toata suma. (aparent, el nu a inregistrat, sau nu a VRUT sa inregistreze ceea ce i-am zis eu)

Prin apelul telefonic ma directioneaza sa fac un portofoliu de tranzactii cu risc dispersat. Asta inseamna chiar daca unele o iau inspre negativ, pe pierdere, altele merg pe plus.

Mi-a aratat un indice al unui instrument de pe forexfactory (site de stiri financiare) care aparea cu verde.
Asta, a spus el, denota ca era un moment prielnic pentru investit. (indicatorul se numea Consumer Goods Confidence)

Platforma de trading pe care o foloseam functiona in felul urmator: cand dadeam BUY sau SELL la o tranzactie, intram cu -xxx eur; adica minus comisionul pe care si-l iau ei;

Bun am zis,... la primele doua tranzactii din portofoliu mi-au aparut -120 eur etc., bani cu care eram pe trading LIVE. (cate -100 eur pt fiecare tranzactie activa)
Ca mie sa imi iasa profit, trebuia sa fac randament de la minus 120 eur la 0, apoi sa merg pe plus.
Lucru care nu era imposibil, dar destul de greu.
Pana aici ma inscriam in cei 500 de eur.

Cand lansezi tranzactia, coeficientul care iti inmulteste castigul (si totodata pierderea), caci sunt sanse 50-50% sa fie negative, este facut de o casuta in care poti sa te decizi a cata parte dintr-un LOT sa cumperi. Daca iei 0.01 loturi dintr-un indicator de pe piata, lucrezi cu sume live de 1-10 eur...
Daca iei 1 lot lucrezi cu sume de 100-1000 de eur.

Pana aici, primele doua tranzactii aveau acel coeficient pe care el m-a sfatuit sa-l folosesc, de 1 lot. (mentionez ca atunci cand faceam acest lucru cu Bogdan, foloseam doar 0.01 Loturi)

Apoi imi zice sa mai efectuez una pe alt indicator (metal pretios); si cand il intreb ce coeficient sa folosesc la lot size, imi zice intre 1 si 3....
Cand lansez tranzactia imi apar din start -3.300 EURO in derulare. Cu mult peste cei 500 de eur despre care i-am zis.

(adica comisionul lor e de 3300 de eur, ramanand ca daca mai ajung la zero,... sa trec mai apoi sa fac ceva profit).

Toti banii mei din acea platforma erau 6000 de euro.
Din start eram pus in fata unei decizii: ori sa inchid tranzactia pe loc si sa pierd 3300 de euro, ori sa astept sa o ia in sus, poate... si sa salvez ce a mai ramas
(iar cand esti live, cu banii tai, este f greu de luat aceasta decizie);

Dorin, la telefon, in timp ce ma uitam cu stupoare la acea cifra, m-a asigurat ca este o tranzactie pe termen mai lung, de o saptamana, si ca o sa-si revina. Iar ca pana a doua zi dimineata celelalte tranzactii mai mici aveau sa-si revina si ele.

L-am mai intrebat la telefon: "ce se intampla in cazul in care tranzactia de -3300 ajunge la -6.000, sa zicem? "
A raspuns ca "se inchide automat", ergo, sunt pierduti toti banii. "dar ca nu are cum sa ajung la -6000 pentru ca pretul indicatorului trebuie sa devieze cu -30 de sutimi,..." lucru care s-a si intamplat pana dimineata urmatoare.

Partea II ( informatii din interior)

Merg acasa la o prietena care lucrase pentru ei pe partea de sales (nu pe cea de brokeraj) , infrant psihic, de la pierderea sumei.

I-am zis ca Dorin m-a indrumat pe baza indicatorului VERDE (CG confidence) sa investesc.
ea: "CUM ????!!! Doar cand e indicatorul rosu ar trebui investit: ala arata o schimbare majora in piata!"

Al doilea lucru: a vorbit cu Ciprian pe facebook messenger si i-a zis ca "ALTI 10 CLIENTI AU FOST PUSI IN CAP IN ACELASI TIMP CU (subsemnatul) si ca <<nu intelege>> de ce le-a ars toate conturile"

Partea III (descoperirea planului lor de escrocherie )

Modul lor de operare:

1. Agentul de sales ii spune clientului: "iti dam 20% din cat depui tu daca vii cu o suma de peste 5.000 de euro ca sa ai un fallback plan cu care sa lucrezi cand iti incepi tranzactiile."

2. Se aduna vreo 10 de-astia, ca mine,... cu conturi pana in 10.000 eur (sau poate si mai mult)

3. Agentul de vanzari prinde un peste mare, care are o suma in cont de, sa zicem, 500.000 de euro

4. Ii spune ca "venim noi cu 30% comision pentru dvs. ca sa jucati la bursa si sa va obisnuiti cu tranzactiile"

5. Arde toti pestii mici ca sa-l prinzi pe cel mare si sa iei din comisionul lor ca sa=l faci pe cel care trebuie sa-l dai investitorului cu buzunarul gros. (3300 de euro de la mine,... xxxx euro de la X s.a.m.d.)

Intrebare:

La mana am doar screenshoturile trimise lui Ciprian pe facebook si conversatia purtata cu el, unde SI MIE MI-A RECUNOSCUT ca Dorin a tras in teapa si alti 10 clienti odata cu mine.

Conversatia telefonica a mea cu Dorin o au poate, doar cei de la N.S.A.
Eu am doar dovada ca m-a sunat la ora XX in ziua anterioara pierderii sumei integrale.

As dori sa demonstrez acest lucru in instanta, sa ii dau in gat, nu ca sa imi recuperez mie banii,... ci ca sa ii opresc sa mai faca asta si altora:
Ce sanse am?

(sa zicem ca apelez si la ajutorul lui Ciprian, pentru alte info din interior, dar el isi risca jobul daca ar face asta)

P.S.

Daca cineva vrea sa publice povestea mea sub forma unui articol, ii dau mana libera, detaliile mele si toate informatiile despre firmele implicate;

(Ciprian, al meu, care i-a zis pe messenger ca <<nu stie de ce a ars Dorin 10 conturi ale clientilor>> e ori prost, ceea ce nu cred, ori plin de bullshit si incearca sa le apere pielea leprelor alora si jobul sau, pt ca are copil;)

De asta mi-am dat seama in aceasta dimineata, stand in pat,... Ciprian, sunt sigur ca a putut sa puna two and two together mai repede decat mine)

(Capacitatea mea de a intelege instrumentele cu care lucram era peste medie - stiam si de stop/loss, de Bollinger trend lines s.a.m.d.
Eram informat pana intr-un punct; unde nu intelegeam cum se inmulteste numarul ala de "Lot" cu pretul instrumentului in care voiam sa investesc; pentru ca diferea de la indicator la indicator.
Un pas destept ar fi fost sa mai continui sa tranzactionez pe contul demo si abia peste vreo 6 luni sa ma arunc la tranzactionat live)

Si stiu ca Dorin mi-a dorit raul pentru ca nu a mentionat ABSOLUT NIMIC DE STOP LOSS, ca poti sa decizi la ce suma sa te opresti cand esti pe minus...
Dar acei 3300 de euro luati de ei comision erau dincolo de orice stop/loss pe care puteam sa-l fi pus eu!!!

Era din start un sabotaj, raportat la suma cu care lucram eu (pentru ca pretul avea sa fluctueze cu o marja mult mai mare inspre negativ si sa mi se inchida tranzactia automat a doua zi la -4800 de euro! Asta din cauza ca restul tranzactiilor live din portofoliu insumau restul de bani)
Admin, administrator
Foarte greu de urmarit postarea dvs datorita termenilor de specialitate,singura varianta pe care o aveti este sa formulati o plangere penala pt inselaciune,Discutati cu un av specializat in penal,daca este vorba despre o eventuala fapta penala.ce sanse aveti ,durata de solutionare.
De ce nu publici si prenumele lui Dorin? Doar nu o fi Ghiorghiade....ci (nume de culoare). Pe piata forex nu sunt decit 2 "Dorini".
Sfatul meu este sa ....te duci direct la prietenul tau, sa ii unfli ochii pina te descarci si apoi sa te duci direct la DIICOT.
Vinovatul principal esti ...tu. Chiar iti era greu sa cauti pe internet date despre Teletrade ??? Chiar nu puteai sa pui o intrebare pe un grup public de traderi? Eu sunt membru in 5 astfel de grupuri. O sa spui ca nu ti-ai dat seama, nu ai stiut....etc .
Iti spun eu acum un adevar dureros, dar sper sa il intelegi. Daca nu ai fi spus ca vrei doar sa nu aiba altii soarta ta.....esti pe jumatate iertat . Nu scriam daca nu vedeam o astfel de bunavointa. Deci: un prieten ti-a zis ce mult se castiga....iar tu deja te-ai visat cu milionul de dolari in cont. Nici macar nu te-ai gandit ca mai poti si pierde. De ce nu te-ai gandit????? FIINCA AI CREZUT CA TE AJUTA ACEL PRIETEN!!!!!
Acum vine partea cea mai frumoasa: de ce trebuie sa ii unfli ochii prietenului. FIINCA EL E UN PROST! E mai bine sa fie prost, fiinca alternativa este .....ca te-a vandut pentru acei 20% comision. Tu chiar crezi ca el nu stia ce se face la firma unde lucra???? Daca e prost, nu stia. Dar el daca s-a angajat acolo, chiar nu a auzit de google??? Daca ar fi dat un serch ar fi aparut cazul lui Marius Dahore....unde articolele descriu destul de pe intelesul tuturor modul de operare pe paliere...( cauta si citeste). Cred ca ti-am dat destule motive pentru a-i unfla ochii tradatorului.

Acum pentru tine: daca nici macar nu stii ce e aia marja, levier si TP si SL, de ce nu te-ai intresat. Nici acum nu le stapinesti. Ai exagerat cu 3300 euro pierdere din spread la 1 lot. Daca la 100 pipsi care tehnic sunt circa 1% sunt circa 1000 usd ( nu euro, 1€=1.16usd), la spread de maxim 5 ( echivalent) nu ai fi avut mai mult de 200. Deci ai dat cu vreo ....10-15 loturi odata. Deci....ori spui tot, ori cenzurezi....Apropos, in afara de Dow Jones , restul indicilor nu se tranzactioneaza 24 din 24. Sa stii, daca o sa mai intri pe piata, ca riscurile activele riscante sunt in urmatoarea ordine: perechi valutare, metale, indici , cryptomonede. Ultimele 2 nici macar nu sunt recomandate incepatorilor.Punct.
Hai ca sa inchei: daca vrei sa faci un bine altora, du-te direct la DIICOT. Teletrade si restul ( profitpoint..si alte variatiuni) nu sunt autorizati in Romania. Sunt ruşi . Legislatia Romaniei interzice acordarea de sfaturi de orice fel. Cu jurnalul convorbirilor poti sa dovedesti faptul ca ai fost sunat si ....va fi treaba procurorului sa stabileasca daca Dorin a incalcat legea sau nu.

Dar nu uita: principalul vinovat e prietenul tau, care te-a tradat....
P.S. Prietena care ti-a zis ca trebuia dat invers.....ori e mai proasta decit prietenul.....ori se da mare cunoscatoare ....si deja vrea sa te ia sub aripa ei .....ca sa te tepuiasca si ea.....ce, daca ai pierdut 10.000....nu poti sa lasi si la ea 1000???? PIATA E LOGICA,REPETITIVA, CUM VREI TU SA II SPUI.....DAR IMPREVIZIBILA. Dupa razboi, multi viteji se arata....dar niciunul nu a actionat. Iti va arata paternuri, dar pun pariu ca niciunul nu a intuit formarea.....
Deci , roaga-te la Dumnezeu sa te fereasca de prieteni!!! Te cred in stare sa te pazesti si singur de dusmani!!!
Laszlo777, utilizator
- Numele complet este Dorin Gheorghe;
- tranzactia care s-a dus in jos a avut (si pot oferi print screens din platforma)
- 1.5 loturi cumparate pe xaugusd ( - 4.880 eur)
- 1.00 loturi pe aluminiu ( -773 eur )
- mai sunt 2 tranzactii pe care le am inca live, "inghetate" pe
- 1.0 loturi pe buy si pe sell, xauusd ( -1000 eur cumulat)
- 1.5 copper ( ... valoare mai nesemnificativa - 40 eur)

- firma se numeste " capital finance forecast data ";

- site-ul web cu care lucreaza este trades.com
inainte de asta am cautat "trades.com teapa" etc.. pe google si. despre acel site nu iesea nici un rezultat in cautari, ci doar despre "trade.com"; poate si-au schimbat site-ul

- nu am lucrat cu 10-15 loturi.... am prt scn daca vreti;
Legal: Trades.com operates according to the regulations and under supervision of the Vanuatu Financial Services Commission (VFSC) under Turbo Trading Limited with registration number 014574, licensed according to the Vanuatu Financial Services Commission Act CAP 70.

Cu banii trimisi in Vanuatu,...e ok daca stiti cine a fost omul cu care ati vorbit. Eu bag mana in foc ca numele este fals. Eu insist ca prietenul te-a vandut pentru cei "numai "20 %. Putea sa obtina mai mult....parerea mea.

Nu trebuie decit sa mergeti la cea mai apropiata sectie de politie, avand in vedere ca stiti persoana cu care ati vorbit (adica este o persoana care sa confirma faptul ca numarul de telefon 07xxxxx era folosit in mod curent de Dorin xxxx. Puteti sa depuneti si la ASF pentru intermediere neautorizata. Daca "Dorin" nu dispare in Vanuatu ......mai ai sanse sa iti recuperezi ceva...dar va dura ani buni.

Eu iti recomand sa scoti ceva bani de la saltea si sa platesti un clan care sa il stringa de "outze"pe Dorin. Asa ai sanse mari sa iti iei jumate....si nu dureaza nici mult......

eu zic sa inregistrezi si convorbirile......daca ai un smartphone....
Laszlo777, utilizator
@ johnny28xh, pe scurt nu este vorba despre inselaciune, aici este vorba despre naivitatea traderului incepator care cu 6000 eur in cont face tranzactii in marja la nivelul de 1 lot (adica sume de peste 100.000 eur per lot standard, pentru ca de acolo vine si comisionul de 3300 eur, respectiv 3,3% pe metale), cand la banii dvs nu trebuia sa pariati mai mult de 0,01 lot (adica 1000 eur in realitate). Fac pariu ca exista disclaimer pe site care avertizeaza asupra riscului, insa ...cine-l citeste? Mai mult, faptul ati apasat singur pe buton nu va garanteaza sanse de castig in cazul unui proces civil. In concluzie, daca ati invatat ceva din aceasta experienta este cel mai mare castig.