avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

Buna ziua!
O persoana a fost condamnata in anul 1997 la un an si sase luni cu suspendare,pentru o infractiune legata de circulatia rutiera.Aceasta fapta a fost publicata intr-un ziar local ,la vremea respectiva.Intre timp acea persoana a fost reabilitata de drept,are cazierul curat si nu a mai avut nici o problema de natura juridica,fiind o persoana corecta in societate.Cu toate ca au trecut 20 ani si acea persoana a fost reabilitata totusi acel articol din ziar apare in continuare pe internet.Cum ar trebui sa procedeze cel in cauza ca acel articol sa nu mai apara in spatiul public si daca acest lucru este posibil, tinand cont de faptul ca persoana aceasta este reabilitata din punct de vedere legal

Alte discuții în legătură

Accident ContSters149013 ContSters149013 am avut accident de masina cu mort,m-am judecat si mi-a dat cu suspendare 1 an,am facut apel la decizie,ce vream sa stiu ,mi-au patat cazierul,vreau cazier ... (vezi toată discuția)
Cazier penal andra-celia andra-celia in cazul persoanelor condamnate anterior cu sentinta definitiva cu executare dar reabilitate de drept ulterior executarii se poate spune ca,cazierul este ... (vezi toată discuția)
Despre reabilitare și nedemnitatea de a fi avocat avocatnetsimpleuser avocatnetsimpleuser O persoana minora condamnata pentru o infractiune cu intentie, in speta de furt calificat, condamnata la un an si jumatate cu suspendare, dupa implinirea ... (vezi toată discuția)