Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Are sora mea drept la moștenirea soțului decedat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Are sora mea drept la moștenirea soțului decedat?

Sora mea a fost casatorită 31 ani .Soţul ei provenit dintr-o familie formată din 3 fraţi şi 2 părinţi. Tatăl şi cei 3 fii decedaţi. După urma tatălui s-a făcut o succesiune care s-a impărţit între 2 fii şi mamă,deoarece unul dintre fii decedase inaintea tatălui .Soţului surorii mele îi revenise cotă parte din locuinţă şi garaj . Mentionez că el şi sora mea nu au avut niciun copil ,deci nu are mostenitori. Vreau să ştiu dacă sora mea mai are drept de moştenire din locuinţă şi garaj ,neavând urmaşi şi dacă soacra ei poate înstrăina altcuiva fără acordul surori mele .
Manuela Rășină, administrator
Da, sora dvs are dreptul la 1/3 din cota parte apartinand sotului ei.
1/3 apartine soacrei si 1/3 cumnatului in viata.
Nimeni nu poate vinde nimic, daca nu a fost dezbatuta succesiunea dupa sotul surorii dvs.
Doamna Notar !! nu mai este niciun frate in viata al sotului surorii mele .Fratele sotului a decedat anul acesta .In viata mai este decat Soacra.
Giubega a scris:

După urma tatălui s-a făcut o succesiune care s-a impărţit între 2 fii şi mamă,deoarece unul dintre fii decedase inaintea tatălui . .

Daca celalalt fiu a murit dupa tata, mostenirea se imparte la fel. 1/3 sora dvs, 1/3 soacra si 1/3 fiul.
Apoi, trebuie dezbatuta succesiunea dupa acel fiu. Deci vorbim despre o mostenire distincta, mostenitorii fiind sotia si copiii (daca are).
Cumnatul surorii mele decedat anul acesta nu a fost casatorit si nici urmasi nu a avut . Din aceasta familie decat sora si soacra mai sunt in viata.
Pe cumnat il mosteneste doar mama acestuia. Dar trebuie dezbatuta mostenirea.
Iar pe sotul surorii, il mosteneste sora 1/2 si soacra 1/2.