avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Are sora mea drept la moștenirea soțului decedat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Are sora mea drept la moștenirea soțului decedat?

Sora mea a fost casatorită 31 ani .Soţul ei provenit dintr-o familie formată din 3 fraţi şi 2 părinţi. Tatăl şi cei 3 fii decedaţi. După urma tatălui s-a făcut o succesiune care s-a impărţit între 2 fii şi mamă,deoarece unul dintre fii decedase inaintea tatălui .Soţului surorii mele îi revenise cotă parte din locuinţă şi garaj . Mentionez că el şi sora mea nu au avut niciun copil ,deci nu are mostenitori. Vreau să ştiu dacă sora mea mai are drept de moştenire din locuinţă şi garaj ,neavând urmaşi şi dacă soacra ei poate înstrăina altcuiva fără acordul surori mele .
Ultima modificare: Luni, 13 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 13:45, 13 Noiembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, sora dvs are dreptul la 1/3 din cota parte apartinand sotului ei.
1/3 apartine soacrei si 1/3 cumnatului in viata.
Nimeni nu poate vinde nimic, daca nu a fost dezbatuta succesiunea dupa sotul surorii dvs.
Doamna Notar !! nu mai este niciun frate in viata al sotului surorii mele .Fratele sotului a decedat anul acesta .In viata mai este decat Soacra.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Giubega a scris:

După urma tatălui s-a făcut o succesiune care s-a impărţit între 2 fii şi mamă,deoarece unul dintre fii decedase inaintea tatălui . .

Daca celalalt fiu a murit dupa tata, mostenirea se imparte la fel. 1/3 sora dvs, 1/3 soacra si 1/3 fiul.
Apoi, trebuie dezbatuta succesiunea dupa acel fiu. Deci vorbim despre o mostenire distincta, mostenitorii fiind sotia si copiii (daca are).
Cumnatul surorii mele decedat anul acesta nu a fost casatorit si nici urmasi nu a avut . Din aceasta familie decat sora si soacra mai sunt in viata.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe cumnat il mosteneste doar mama acestuia. Dar trebuie dezbatuta mostenirea.
Iar pe sotul surorii, il mosteneste sora 1/2 si soacra 1/2.

Alte discuții în legătură

Mostenire din partea mamei Noxa_Kitty Noxa_Kitty Buna ziua. Ma bucur ca am dat peste acest forum. Avem o problema mai delicata in familie si as dori, cu amabilitatea dumneavoastra, un raspuns. Socrii mei ... (vezi toată discuția)
Mostenire teren dobandit prin mostenire. iuliana57 iuliana57 Fratele meu a decedat acum doua luni. Nu are copii si eu sunt singura sora. Parintii nostri nu mai traiesc. Cumnata mea vrea sa facem succesiunea si pentru ... (vezi toată discuția)
Tatăl meu a decedat în 2005 și nu am făcut succesiunea până în prezent. a decedat și sora mea, dar mama trăiește. cum se vor stabili cotele moștenirii? Laurentiuflap Laurentiuflap Buna ziua Tatal meu a decedat in 2005 si nu am facut succesiunea pana in prezent , mama mai traieste . Pariintii au avut o fata si un baiat . Fata ... (vezi toată discuția)