Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nerespectarea fisei postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nerespectarea fisei postului

Buna ziua,
La locul actual de munca nu mi se permite sa mi duc la indeplinire sarcinile din fisa postului, respectiv una dintre colegele de pe aceeasi functie este singura care duce la indeplinire anumite sarcini, Mentionez ca monopolul asupra anumitor atributii nu si l-a luat cu acordul meu si nu mi se permite de un an de zile sa fac lucruri din fisa postului.
In acest caz, mi se refuza implicit dreptul la dezvoltare profesionala intrucat nu pot invata si nu pot pune in practica toate sarcinile pe care le presupune functia pe care o detin ceea ce in mod inevitabil ma impiedica sa parasec locul de munca actual pentru a pleca pe aceeasi functie in alta parte. Cum as putea sa procedez, din punct de vedere legal?
Ati vorbit cu conducerea despre aceasta situatie ?
Da, conducerea o sustine pe colega respectiva, in detrimentul meu si al celorlalte colege
Atunci sa va modifice fisa postului sau sa va motiveze in scris de ce accepta aceasta situatie pentru a nu va trezi in comisia de disciplina.
Cornel Vasile, Consilier juridic
prin urmare eu nu pot face nimic ? tot eu risc sa fiu sanctionata ?
Nu prea aveți cumva sa acționați .... depuneți un memoriu scris la angajator cu situația în cauza. În acestoc caz, sunteți acoperita intr-un fel.