Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Statul, ca debitor pus in intarziere, are aceleasi ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Statul, ca debitor pus in intarziere, are aceleasi drepturi/obligatii ca si un cetatean ?

Se pare ca instantele incep sa considere ca DA, Statul are si obligatii legale:
- Cerere de chemare in judecata a Casei de Pensii pentru plata unei compensaţii bănești reprezentând atât daune-interese moratorii cât si daune morale, pentru neemiterea deciziei de pensionare si ne-plata pensiei in termenul legal (vezi: [ link extern ] );
- Solutie de admitere in parte a actiunii (vezi: [ link extern ] ).

Dupa ramanerea definitiva a hotararii, urmeaza punerea ei in executare.
Alt meci, alta distractie.
legalmgm, utilizator