Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... chirie apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

chirie apartament

buna,
dau in chirie un apartament si vreau sa fac contract la notar. As dori sa stiu cum se procedeaza...alte detalii de care trebuie tinut cont...
Sa treceti in contract urmatoarele:

1. Datele Dvs. de identificare;
2. Datele de identificare a chiriasului;
3. Datele de identificare a apartamentului;
4. Perioada pentru care se incheie contractul;
5. Suma chiriei (in sensul ca X Lei pe luna sau trimestru sau an);
6. Daca este mobilat sau nemobilat;
7. Termenele de plata;
8. Procedeele de renuntare la contract.

Pe langa toate aceste va atrag atentia, ca trebuie sa inregistrati acel contract la Finante pentru a plati impozit pe chiria incasata.
Printre altele stabiliti corect si scris cine plateste reparatiile din cota lunara, cine plateste fondul de rulment si fondul de reparatii.
In rest..... pe la alte sectiuni puteti vedea cazuri si necazuri sau dati o cautare pe google in dreapta aici pe forum cu cheia "chirias" si veti avea ce citi....vreo saptamana de lectura.
Intrati pe GOOGLE, dati "contracte de inchiriere si gasiti modele.
Orice notar public are modele de contracte de inchiriere.:)
va multumesc pentru informatii