Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... rovigneta neplatita
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

rovigneta neplatita

Buna ziua,

Astazi am constatat ca nu am platit rovigneta auto care a expirat la sfarsitul lunii august 2017.
Inca nu am primit nici un proces verbal de contraventie.
As vrea sa va rog sa-mi spuneti la ce trebuie sa ma astept.
Este posibil sa primesc mai multe procese verbale, avand in vedere ca am folosit mult masina in exterior in aceasta perioada, sau ,cum am citit chiar si aici, nu se poate intocmi mai mult de unul?
Daca primesc mai multe trebuie sa le platesc pe toate sau doar pe primul iar pe restul sa le contest in instanta?
Ma ajuta cu ceva sa imi achizitionez rovigneta inainte de a primi primul pv?
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc pentru raspuns!
Daca primesc mai multe pvcc uri trebuie ca pentru fiecare sa fac o contestatie separata ?
Conform dispozitii in vigoarea CNADNR poate incheia un singur proces verbal contraventie pe luna-indiferent de cate ori ati fost depistat circuland fara rovinieta in cursul acelei luni calendaristice
Daca ati circulat fara rovinieta mai multe luni,urmeaza sa vi se incheie si sa vi se comunice cate 1 PV aferent fiecarei luni calendaristice
Nu va ajuta achizitia de rovinieta,avand in vedere ca CNADNR detine baza tehnica care inregistreaza succesiv si cronologic achizitia rovinietei
Silvia Zaharia a scris:

Din punct de vedere legal, ar trebui să primiți un singur proces verbal de constatare și sancționare a contravenției.

Având o lungă experiență în acest domeniu, nu vreau să vă neliniștesc, ci doar să vă previn, puteți primi și două PVCC-uri pentru o singură zi.
Nu știu, poate că și-au mai schimbat practica între timp și au mai citit și legea.

Sfatul meu, rămâneți vigilent, primul proces-verbal îl achitați, restul le contestați imediat în instanță (să sperăm că nu va fi cazul).

De asemenea, plătiți urgent rovinieta.

De obicei,acest tip de procese verbale de amenda sunt intocmite la limita termenului de redactare,adica 6 luni de la data constatarii producerii faptei.