Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Creante neincasate de la clienti inactivi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Creante neincasate de la clienti inactivi

Buna ziua, ma confrunt cu urmatoarea situatie: in contibilitate exista facturi neincasate mai vechi de 3 ani, am cautat fiecare client in registrul Inactivilor, si o parte din ei sunt declarati inactivi de ceva timp (gen 2016), si o parte chiar sunt radiati (din 2017). Daca sunt radiati si creantele sunt mai vechi de 3 ani, se poate trece pe cheltuiala deductibila intreaga valoare a facturilor? dar in cazul in care sunt doar inactivi si creantele >3 ani? Dar cei actvi si cu creante >3ani, se pot scade cumva din contabilitate? Multumesc
george-neagu, moderator