avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am și eu o intrebare - certificatul de naștere și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am și eu o intrebare - certificatul de naștere și tatăl biologic

Buna seara am și eu o intrebare cum e posibil ca fostul meu soț să fie tată la fetița mea daca eu am divorțat de un an și o luna de el și noi nu mai suntem împreună de 3 ani și fetita care o am e cu actualul soț și fetele de la starea civila nu mi la trecut pe soțul actual tatăl la fetița și la trecut pe fostul soț de ce?
Ultima modificare: Joi, 25 Ianuarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 20:47, 25 Ianuarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Probabil pentru ca copilul dumneavoastra a fost conceput inainte de a fi divortata in mod oficial de primul sot. Conteaza cand a fost conceput copilul, nu cand a fost nascut
Copilul sta un an și o luna in pântecul mamei sau 3 ani stătea în pântecul mamei
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Datele furnizate de dvs. sunt incomplete, insa dispozitiile legale aplicabile in situatii de acest gen sunt cele aratate mai jos:
Stabilirea filiaţiei
Art. 414 c.civ
Prezumţia de paternitate
(1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului.

Art. 382c.civ.
Data desfacerii căsătoriei
(1) Căsătoria este desfăcută din ziua când hotărârea prin care s-a pronunţat divorţul a rămas definitivă.
.....................................................................
Hotărârea este definitivă de aceia v-am întrebat
Puteti formula actiune in tagada paternitatii conf.art.429-431 NCC.

Alte discuții în legătură

Recunoastere copil in afara casatoriei nebv nebv Buna ziua, doresc sa va pun o intrebare pentru un prieten. Prietena lui (romanca ca si el) cu care locuieste de 2 ani (in Germania), a fost casatorita ... (vezi toată discuția)
Divortata, gravida cu alt barbat decat fostul sot ioanaroxana78 ioanaroxana78 Buna ziua. Va rog mult sa imi raspundeti la o intrebare: divortul de fostul sot s-a pronuntat acum o saptamana. Eu sunt insarcinata in 8 luni cu actualul ... (vezi toată discuția)
Copilul cui? crisis81 crisis81 Am si eu o dilema. Sunt casatorita legal cu un barbat de care in fapt sunt despartita din august 2009. Nu aveam copii impreuna asa ca am adoptat o fetita si am ... (vezi toată discuția)