Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am și eu o intrebare - certificatul de naștere și ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am și eu o intrebare - certificatul de naștere și tatăl biologic

Buna seara am și eu o intrebare cum e posibil ca fostul meu soț să fie tată la fetița mea daca eu am divorțat de un an și o luna de el și noi nu mai suntem împreună de 3 ani și fetita care o am e cu actualul soț și fetele de la starea civila nu mi la trecut pe soțul actual tatăl la fetița și la trecut pe fostul soț de ce?
Manuela Rășină, administrator
Probabil pentru ca copilul dumneavoastra a fost conceput inainte de a fi divortata in mod oficial de primul sot. Conteaza cand a fost conceput copilul, nu cand a fost nascut
Copilul sta un an și o luna in pântecul mamei sau 3 ani stătea în pântecul mamei
Datele furnizate de dvs. sunt incomplete, insa dispozitiile legale aplicabile in situatii de acest gen sunt cele aratate mai jos:
Stabilirea filiaţiei
Art. 414 c.civ
Prezumţia de paternitate
(1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soţul mamei.
(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului.

Art. 382c.civ.
Data desfacerii căsătoriei
(1) Căsătoria este desfăcută din ziua când hotărârea prin care s-a pronunţat divorţul a rămas definitivă.
.....................................................................
Hotărârea este definitivă de aceia v-am întrebat
Puteti formula actiune in tagada paternitatii conf.art.429-431 NCC.