Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE ANTICIPATA SI ADMINISTRATOR SRL - contract de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE ANTICIPATA SI ADMINISTRATOR SRL - contract de mandat cu titlu gratuit

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta: o persoana care este pensionara, pensie anticipata, poate detine calitatea de administrator la un SRL si titular de PFA?
Pentru a detine calitatea de administrator, cred ca ar trebui sa incheie un contract de mandat cu titlu gratuit pentru a nu avea venituri.
Persoana pensionara vrea sa fie administrator la SRL deoarece uneori sta la vanzare in locul salariatei si nu poate incheia CIM intrucat ar avea venituri si ar pierdere pensia.
Ce parere aveti? Ati mai intalnit vreo situatie similara? Va multumesc.
danuza_dodo, utilizator