Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua spete despre Carnetul de Munca!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua spete despre Carnetul de Munca!

Salut!
Va expun doua spete pe scurt:

1) Am un fost angajat care nu vine sa-si ridice carnetul de munca. Ce obligatii am eu, angajatorul, daca el refuza sa faca asta? Trebuie sa-i predau CM-ul undeva?

2)Am doi angajati aflati in concediu pentru cresterea copilului de pana la 2 ani si care beneficiaza de indemnizatia de 85% din salar. Pe langa rectificarile de state trebuie inscrisa aceasta mentiune si in carnetul de munca? Daca da, puteti sa-mi furnizati o baza legala?

Multumesc!
OvidiuDanut, utilizator
carnetul de munca se preda personal angajatului sau, in cazuri deosebite, unui tert care are un mandat special in acest sens. daca angajatul nu se prezinta sa ridice carnetul de munca il puteti preda, in baza unui proces-verbal, ITM-ului, incunostintind angajatul despre aceasta.
concediul pentru cresterea copilului pina la virsta de 2 ani, perioada in care stai in concediu pentru cresterea copilul este considerata vechime in munca, conform OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului: Art. 18. - (1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
1. Daca unitatea dvs. este imputernicita sa inregistreze in carnetele de munca atunci il pastrati la dvs. In acelasi timp incercati sa luati legatura cu fostul salariat (prin scrisoare sau telefonic) sa vina sa-l ridice.
2. Daca nu aveti aceasta imputernicire duceti carnetul de munca la ITM, de unde l-ati luat.
3. Fiind o suspendare a CIM o puteti inscrie in carnetul de munca dar, eu, personal, nu fac asa ceva deoarece aceasta perioada este evidentiata in declaratiile lunare intocmite de angajator si transmise la Pensii, Sanatate si Somaj. De altfel asa spune si Norma metodologica de aplicare a OUG148/2005:
Art. 33. -
(1) Perioada in care se beneficiaza de indemnizatie pentru cresterea copilului constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in sistemul public de pensii, in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) In vederea inregistrarii in sistemul public de pensii a perioadelor asimilate prevazute la alin. (1), directiile teritoriale au obligatia de a depune lunar, in termenul stabilit de lege, la casa teritoriala de pensii, Declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale de stat, in formatul stabilit de Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale.
Multumim pentru promptitudinea raspunsurilor. Contabila noastra se temea ca daca nu se inscrie mentiunea indemnizatiei pt cresterea copilului in CM, nu va fi luata in considerare perioada de 2 ani ca si contributie la asigurarile sociale cand se va calcula pensia. Dar inteleg acum ca acele declaratii de evidenta nominala transmise de directiile teritoriale catre casa teritoriala de pensii indeplinesc aceasta functiune.
1. Daca salariatul refuza sa vina sa-si ridice carnetul de munca, in eventualitatea uinui control, dvs trebuie sa demoinstrati ca ati intreptrins toate de3mersurile ptr a pune salariatul in posesie. Mai pe scurt, trimiteti o scrisoare cu confirmare de primire (o copie a scrisorii sa fie ousa la dosarul salariatului, apoi si confirmarea) prin care sa-l invitati la sediu sa-si ridice carnetul de munca.

2. Perioada de suspendare CIM ptr crestere copil se inregistreaza in carnetul de munca. Baza legala este data chiar de Codul muncii, art. 51 (1) lit. a). Trebuie sa emiteti o decizie de suspendare, care va avea la baza o cerere a salariatei de suspendare a CIM. Asa cum am spus, baza legala este art. 51 (1) lit a).
Inscrisul este "suspendat CIM cf prevederi art. 51 (1) lit a) din Codul muncii", iar la baza legala treceti Decizia si nr.
clio06 a scris:

1. Daca salariatul refuza sa vina sa-si ridice carnetul de munca, in eventualitatea uinui control, dvs trebuie sa demoinstrati ca ati intreptrins toate de3mersurile ptr a pune salariatul in posesie. Mai pe scurt, trimiteti o scrisoare cu confirmare de primire (o copie a scrisorii sa fie ousa la dosarul salariatului, apoi si confirmarea) prin care sa-l invitati la sediu sa-si ridice carnetul de munca.

2. Perioada de suspendare CIM ptr crestere copil se inregistreaza in carnetul de munca. Baza legala este data chiar de Codul muncii, art. 51 (1) lit. a). Trebuie sa emiteti o decizie de suspendare, care va avea la baza o cerere a salariatei de suspendare a CIM. Asa cum am spus, baza legala este art. 51 (1) lit a).
Inscrisul este "suspendat CIM cf prevederi art. 51 (1) lit a) din Codul muncii", iar la baza legala treceti Decizia si nr.

Corecta procedura, este cea pe care o folosesc si eu, prin urmare sunt deacord cu draga noastra colega Clio06.=D>