Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Documentatie specifica Asociatiilor de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Documentatie specifica Asociatiilor de Proprietari

Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari
www.avocatnet.ro/content/art...

HG 1588/2007 Norme metodologice de aplicare a Legii 230/2007
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice - actualizata la 9.11.2008 www.avocatnet.ro/content/art...

OUG nr.18/2009 privind cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte
www.avocatnet.ro/content/art...

Metodologia ANRSC de repartizare şi facturare a consumurilor individuale de energie termică, în imobile de tip condominiu
[ link extern ]

Ajutoare (subventii) caldura sezonul iarna 2009 - 2010
www.avocatnet.ro/content/art...
_______s-a revenit la vechiul barem maxim de 615 lei. www.avocatnet.ro/content/art...

Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - actualizata la 18.05.2008
www.avocatnet.ro/content/art...

Ordonanta de urgenta nr. 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani
www.avocatnet.ro/content/art...

ORDIN nr. 1.969
privind aprobarea Reglementarilor contabile pentru persoanele juridice
fara scop patrimonial ____________________ postat de @123321123
[ link extern ]
____________________________________________________________________________________________________________________________

Cum sa impartim cheltuielile pe cota-parte indiviza
www.avocatnet.ro/content/con...

Model de contract de mandat presedinte asociatie de proprietar____________ postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de sistem propriu de penalizari________postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de calcul si repartizare a pierderilor de apa________postat de @adriantot
www.avocatnet.ro/content/con...

Pasii de urmat pentru infiintarea unei asociatii de proprietari:
www.avocatnet.ro/content/con...

elga50, moderator
Model actiune in instanta pentru somatie de plata
www.avocatnet.ro/content/con...

Ce obligatii au la Fisc asociatiile de proprietari?
8 Aprilie 2010 - Anca Dumitrescu
www.avocatnet.ro/content/art...

Alte precizari despre declaratiile pentru impozitul retinut la sursa:
Declaratia privind impozitul retinut la sursa se depune pana la 30 iunie
Sursa:
www.avocatnet.ro/content/art...

Contract mandat cenzor pentru asociatie:
www.avocatnet.ro/content/con...

Fisa postului pt. Cenzor ales in adunarea generala
www.avocatnet.ro/content/con...

Un Buget de venituri si cheltuieli pentru asocaitia de proprietari gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/con...
Adriantot, moderator
Legislatie de baza

Legea 230/2007 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari
www.avocatnet.ro/content/art...

HG 1588/2007 Norme metodologice de aplicare a Legii 230/2007
www.avocatnet.ro/content/art...

Legislatie conexa

Legea 175/2010 - cu modificari aduse legii 230/2010 (penalizari 20.07.2010 - 20.07.2011)
www.avocatnet.ro/content/art...

Legea 170/2010 - cu completari la legea 230/2007 (vanzarea de spatii din proprietatea comuna)
www.avocatnet.ro/content/con...

Legea 260/2008 asigurarea obligatorie a locuintelor impotriva cutremurelor, alunecarilor de teren sau inundatiilor
[ link extern ]

Legislatie de interes

OG 5/2001 Procedura somatiei de plata (pentru recuperarea restantelor)
[ link extern ] /

Legea nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice - actualizata la 9.11.2008 www.avocatnet.ro/content/art...

NOU :oops:
ANRSC - site
[ link extern ] /

Legea 325/2006 serviciul public de furnizare a agentului termic (pentru deconectarea apartamentelor cititi Capitolul VI sectiunea 5, art.30 punctele 2, 4-6 - pag 19
[ link extern ]

Norma tehnica de aplicare a Ordinului 343/2010 ANRSC - formule calcul incalzire in cladirile de tip condominiu
[ link extern ]

Ordinul presedintelui ANRSC nr 343/2010 [ link extern ]

Ordinul 483/2008 al ANRSC Contractului-cadru de furnizare a energiei termice
[ link extern ]

Normativ privind condiţiile de montare şi exploatare a sistemelor de
repartizare a costurilor pentru apă rece, agent termic pentru încălzire
şi apă caldă de consum în imobile condominiale

[ link extern ]

Normă metodologică de facturare şi repartizare pe proprietari individuali a consumului total de apă înregistrat la nivelul branşamentului condominiului (barem la pausal - art 7, punctele 1,2,3)
[ link extern ]

Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - actualizata la 18.05.2008
www.avocatnet.ro/content/art...

Ordonanta de urgenta nr. 97/2005 privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani (despre Cartea de imobil - art.37 si 38)
www.avocatnet.ro/content/art...
NOU:oops:
OU 5/2003 acordarea de ajutoare pentru încălzirea locuinţei, precum şi a unor facilităţi populaţiei pentru plata energiei termice
[ link extern ]

Ajutor de incalzire 2010 - 2011
[ link extern ]

Reabilitare termica a blocurilor

OUG 69/2010 Reabilitarea termica pe baza de credite
www.avocatnet.ro/content/art...

HG 736/2010 cu Norme de aplicare a OUG 69/2010www.avocatnet.ro/content/art...

(OUG nr.18/2009 privind cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte)
www.avocatnet.ro/content/art...
(Reabilitare termica a blocurilor - brosura ghid)
www.avocatnet.ro/content/con...

Legislatie financiara

Ghidul obligatiilor fiscale ale Asociatiilor de proprietari (sursa ANAF)
[ link extern ]

Diverse

Pentru cei interesati de expertiza contabila
[ link extern ]

Codul muncii
[ link extern ]

Cauzele pierderilor de apa
[ link extern ]

Daca vreti sa faceti sesizari la primarie
[ link extern ]

Pentru cei interesati in legislatia asupra consumului (de orice fel)
Codul consumului
www.avocatnet.ro/content/art...

Pentru chiriasii din locuintele ANL Legea 114/1996 actualizata in 2008
www.avocatnet.ro/content/art...

Debransare-bransare informatii de la sursa - RADET
[ link extern ]

Pentru cei interesati in evaluarea preturilor apartamentelor
[ link extern ] /

Modele de documente si proceduri diverse

Pasii de urmat pentru infiintarea unei asociatii de proprietari:
www.avocatnet.ro/content/con...

Cum sa impartim cheltuielile pe cota-parte indiviza
www.avocatnet.ro/content/con...

Model de contract de mandat presedinte asociatie de proprietar (postat de @adriantot)
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de sistem propriu de penalizari (postat de @adriantot)
www.avocatnet.ro/content/con...

Un model de calcul si repartizare a pierderilor de apa (postat de @adriantot)
www.avocatnet.ro/content/con...

Model de PV al Adunarii Generale a proprietarilor (postat de @sacalul09)
www.avocatnet.ro/content/con...

Model somatie de plata la asociatia de proprietari (postat @sacalul09)
www.avocatnet.ro/content/con...

Model de aviz al Asociatiei de Proprietari conform legii 230/2007 pentru înfiinţarea firmelor de apartament (postat @sacalul09)
www.avocatnet.ro/content/con...

Situatia soldurilor activ-pasiv (balanta)
www.avocatnet.ro/content/con...

Model de acord al asociatiei pentru modificari in apartament
www.avocatnet.ro/content/con...

....Si alte feluri de modele de....
[ link extern ]

NOU :oops:
Pentru administratori, servicii online
- pentru clientii MyEnel - cont asociatie cu adresa dv. de email, cu datele cerute la crearea contului extrase dintr-o factura oarecare a asociatiei. A doua zi contul se va popula cu datele din ultimele luni privind facturile, un istoric pe cateva luni a indecsilor, un istoric al platilor efectuate numai in sistem online (nu la incasator).
- pentru clientii GDF - Suez - va puteti face un cont pe emailul personal cu datele din orice factura de gaze. Emailul de confirmare este trimis instant, il accesati si apoi va autentificati. Va puteti verifica noua factura, puteti face platile online daca dispuneti de un card al asociatiei, puteti vedea un istoric al facturilor si al platilor, puteti face solicitare pentru recalcularea facturii pe un formular de cerere.
- pentru clientii RADET va puteti verifica sumele ramase de plata daca stiti codul de client pe site-ul RADET la sectiunea info clienti - verificare factura
.........................va urma

Ce sa ceara proprietarii conducerii asociatiei lor?

- sa se convoace adunarea generala anuala in primul trimestru al fiecarui an;
- sa constituie sau sa actualizeze printr-un nou cuantum strict necesar fondul de rulment;
- sa constituie sau sa actualizeze printr-un nou cuantum fondul de reparatii
- sa afiseze lista cotelor de intretinere semnata de presedinte si de cenzor;
- sa se verifice si sa se dea raportul scris (afisat la avizier) despre starea asociatiei:

--- cati restantieri si pentru ce suma?
--- daca au fost actionati in judecata dupa cele 90 de zile legale?
--- care este starea de achitare a facturilor la furnizori?
--- situatia fondului de rulment (propus, incasat, restante)
--- situatia fondului de reparatii (sursele de alimentare, propus, incasat, restante, cheltuit si pe ce)
--- situatia spatiilor comune (ocupate, inchiriate, unde se duc banii din inchiriere)
--- sa afiseze balanta activ-pasiv

- sa afiseze procedura de impartire a "pierderilor de apa"
- sa afiseze procedura de impartire a cheltuielilor si cuantumul acestora:
---- pe numar de persoane (electricitate, gaze, gunoi)
---- pe cota-parte indiviza (salarii, cheltuieli administrative, intretinere si lucrari de intretinere si reparatii curente, service ascensor, supraveghere video..)
---- pe alte criterii

- sa verifice lunar si sa instiinteze in scris, afisat la avizier, starea tehnica a infrastructurii de tevi din subsol (ce se poate constata cu ochiul liber), starea instalatiei electrice, starea de functionare a liftului.

- sa faca toate demersurile pentru infiintarea asociatiei de proprietari (in cazul ca aceasta nu s-a constituit inca)
...................................urmeaza

NOU :oops:
Ce trebuie sa stim?

Functionarii publici pot exercita functii
sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului".
Acest text este art. 96, alin. 1 din legea 161/2003 in forma sa modificata.
elga50, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
elga50 a scris:

Metodologia ANRSC de repartizare şi facturare a consumurilor individuale de energie termică, în imobile de tip condominiu
[ link extern ]
..............modificat de:
Ordinul 255/2006 cu modificari la Ordinul 233/2004 (de deasupra)
[ link extern ]

S-au abrogat prin ORDINUL NR. 483 din 29 septembrie 2008 privind aprobarea Contractului-cadru de furnizare a energiei termice

Citi aici la pag. 35 :
[ link extern ]
~ Conținut șters la cerere ~