Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere - luna tatalui care a emigrat intre ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere - luna tatalui care a emigrat intre timp

Buna seara,
Am o intrebare legata de o situatie la care nu am gasit raspuns pana acum.

In 2016 mama intra in concediu de crestere copil. Ambii parinti indeplinesc conditiile de intrare in concediu.
Conform legii, cel putin o luna este alocata celuilalt parinte, adica tatalui, in cazul meu. Insa intre timp, eu, tatal, m-am mutat din tara si practic nu mai pot sa intru in concediu.
Cum se procedeaza in aceasta situatie? Poate mama sa ramana in concediu pana face copilul 2 ani?

Mentionez ca sunt angajat in UE cu contract de munca insa nu cred ca are vreo importanta din moment ce pot intra in concediu.
grandanat, utilizator
Mama nu poate sta in CCC pana cand copilul implineste 2 ani ,ci doar pana la implinirea varstei de 1 an si 11 luni.
Multumesc pentru raspuns, imi puteti da va rog si baza legala?
Buna ziua! In situatia in care mama este in ccc, copilul are 1 an si 9 luni, ea este insarcinata cu al doilea copil si urmeaza sa nasca la 2 ani si o luna a primului copil: mama poate sta in ccc pana la 2 ani ai primului copil si apoi sa intre o luna in medical fara ca tatal sa isi ia luna respectiva? Sau, mama poate intra in medical la 1 an si 11 luni ale copilului si tatal in paralel sa isi ia luna lui? Va multumesc!
Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.
Pai si nu pierde insertia?

Cornel Vasile a scris:

Tatal copilului nu este obligat sa solicite asa ceva .Insa :
- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru mama se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni.

- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC , atunci durata CCC pentru mama nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani.