avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost înșelat la cumpărarea unei mașini. Cum ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost înșelat la cumpărarea unei mașini. Cum îmi pot recupera banii?

Bună dimineața. In ziua de sambata 03-02-2018 am fost cu sotia sa cumparam un autoturism. Ne-am intalnit cu asa zisul proprietar in curtea unei benzinarii ( LUKOIL PODUL CONSTANTA) dupa ce am facut o verificare a autoturismului (nu foarte amanuntit ) i-am zis respectivului sa facem actele . In actele autoturismului era alta persoana trecuta . Respectivul a zis ca este sotia lui in benzinarie si ca vine si ea. Am crezut de buna cuvinta si i-am dat respectivului banii 3850 lei asteptand sa-i vina sotia ca sa facem actele . Dupa cateva minute respectivul a tot sunat la telefon pe cineva si nu ii raspundea si mi-a zis ca se duce sa vada ce-i cu sotia lui de nu mai apare . Si dus a fost si pana in ziua de azi .
Norocul meu este ca am apucat sa iau toate actele masinii si cheia de la ea .
Cum pot proceda ca sa imi recuperez banii ?
Va mulțumesc anticipat și aștept un răspuns urgent. Am fost la sectia 5 politie am povestit ce s-a intamplat si mi-au zis ca daca pana Luni 05-02-2018 nu ia legatura cu mine respectivul sa merg la orice sectie de politie si sa depun reclamatie pentru înșelăciune. Cum pot sa imi recuperez cel mai repede banii ?
Ultima modificare: Luni, 5 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: cozsmin2 , utilizator 10:54, 19 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe cale legala. Depunand o plangere la politie. Benzinariile au camere de filmat si cu siguranta il vor identifica rapid pe respectivul. Problema se pune altfel: daca a cheltuit banii si daca cumva nu este solvabil...o sa dureze pana recuperati banii.
Bun si eu in acest caz pot sa vand masina ? Vreau sa scap de ea

Company Advising a scris:

Pe cale legala. Depunand o plangere la politie. Benzinariile au camere de filmat si cu siguranta il vor identifica rapid pe respectivul. Problema se pune altfel: daca a cheltuit banii si daca cumva nu este solvabil...o sa dureze pana recuperati banii.

In general cam cat timp poate dura ? Sa zicem ca nu este solvabil , ce varianta pot aplica ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti variante, ati fost inselat, trebuie sa va adresati politiei sau parchetului competent.

Am inteles . Maine 06-02- 2018 merg la politie ca sa depun plangerea .
Sper sa recuperez repede banii .
Ultima modificare: Luni, 5 Februarie 2018
Deaconescu Andrei, utilizator

Alte discuții în legătură

Autoturism fara acte BiankaDobrosavljevic BiankaDobrosavljevic Buna! Am o problema destul de mare...Am achizionat un autoturism de la un cetatean roman, care nu avea dreptul de proprietate asupra acelui autoturism. ... (vezi toată discuția)
Inselaciune Mihai_alexandru Mihai_alexandru Buna ziua in luna februarie ,a anului curent am incheiat o Chitanta de mana ptr cumpararea unui autoturism.Persoana care dorea sa imi vanda masina,nu era ... (vezi toată discuția)
Inselaciune/furt... sau pierderea mea... gabilucian gabilucian Buna seara Am si eu nevoie de sfatul unor persoane in cunostiinta de cauza, am patit urmatoarea intamplare: In data de 06.10.2014 am decis sa imi cumpar o ... (vezi toată discuția)