avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Abuz in servicu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Abuz in servicu

Ma numesc M Ionut, domicilat in Bucuresti ,, si va adresez respectuos rugamintea de a analiza dosarul meu prin care cer reducerea perioadei de suspendare de la 60 la 30 de zile conform Art 221 Regulament de aplicare OUG 195/2002:

Conform legii am depus urmatoarele:

- la Politia - Udirste in 29.12.2017 permisul , prima zi de suspendare fiind 30.12.2017;

- in data de 09.01.2018 am fost admis (14p) la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie – mentionez ca am fost in sala de examinare pentru ca beneficiez legal de reducere, in caz contrar nu m-ar fi primit in sala deja arhiplina; biroul de relatii cu publicul si insasi conducerea de la Udriste mi-a confirmat ca beneficiez legal;

- in 11.01.2018 am depus actele necesare reduceri perioadei de suspendare la Secretariatul IPJ ilfov cu numarul de inregistrare 3127021;

- 29.01.2018 (a 31 zi de supsendare) aflu personal ca nu pot ridica permisul de la sediul din Udriste pentru ca IPJ Ilfov nu a aprobat reducerea;

- depun 3 petitii online la IPJ ILFOV (og1443886 , 6qk843887 , unse43888) pentru a mise clarifica cererea;

- dupa 19 zile de asteptare nu primesc nimic decat jigniri si telefoane inchise , ma prezinta la Seful Departamentului Rutier, Gabriel Onofras, spunandu-mi ca imi va raspunde in maxim 2 zile……rufuzand sa-mi dea numar de inregistrare la cererea mea ;

- 01.02.2018 ma inscriu in audienta la Inspectorul Sef IPJ Ilfov , Iacobus Doru Marius, unde in 52 de minute am prezentat cele de mai sus – numar de inregistrare 3025260 – domnia sa i-a dar ordin Domnului Gabriel Onofras ca maine 02.02.2018 ora 12:00 raspunsul cu decizia sa-mi fie scris;

-02.02.2018 – (- a 35 zi de asteptare- de 5 zile trebuia sa am permisul conform legii- ) in jurul orei 14:30 ridic personal de la sediul IPJ ILFOV urmatorul raspuns din partea Inspectorului Sef IPJ ILFOV :

” Nr3116783/02.02.2018,

Urmare a solicitarii dumneavoastra transmisa prin e-mail la data de 29.01.2018 si inregistrata cu numarul de mai sus, va comunicam urmatoarele:

In urma analizarii cererii dumneavoastra depusa la sediul Serviciului Rutier la data de 11.01.2018 unde a fost inregistrata cu numarul 3127021, s-a dispus mentinerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule la 60 de zile.

Aceasta masura a fost luata ca urmare a neindeplinirii conditiilor impuse de art221 din Regulamentul pentru O.U.G 195/2002, republicata, privind circulatia pe drumurile publice.

Pervederile acestui articol fac referire la o fapta/o contraventie pentru care sa se aplice reducerea si nu la un cumul de fapte sau cumul de contraventii asa cum este cazul dumneavoastra, respectiv depasire neregulamentara pentru care se aplica o perioada de suspendare de 30 de zile si nerespectarea semnalelor agentului de circulatie pentru care se aplica tot o perioada de suspendare de 30 de zile (art.221, alin, 1, lit. b,c) “

Parcurcand litera cu litera apreciez ca legal benefiez de reducerea cu 30 de zile ;

Explicatia oficiala face referire la cumul de contraventii , nicaieri specificat in Art.221, ba mai mult ma trimite la acest articol la alin.1 lit b si c :



Restituirea permisului de conducere şi reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce
Art. 221:

b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei;

(fapta s a produs in noiembrie 2014 – detineam permis de 11 ani si 5 luni)

c) în ultimii 3 ani de la data săvârşirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;

(conform cazierului rutier se confirma )

Deci explicatia data sub semnatura Inspectorului sef nu are nici o acoperire legala.



Ultima modificare: Luni, 5 Februarie 2018
i_mironica, utilizator

Alte discuții în legătură

Articolul 221 din regulamentul rutier este valabil in conditiile ... crys001 crys001 Articolul 221 din regulamentul rutier este valabil in conditiile aplicarii noului cod rutier di 2024?Concret mi s-a retinut permisul 90 zile pentru neacordare ... (vezi toată discuția)
Retinere permis, pv gresit florinsima florinsima buna ziua!mi-a fost retinut permisul de conducere,pt.90 zile,deoarece mi-a iesit alcoolemie 0,25.in procesul verbal este gresit cnp.ce pot face,care sunt ... (vezi toată discuția)
Redobandire permis suspendat Larissa02 Larissa02 Buna ziua ma aflu intr-o situatie destul de dificila. Am permisul suspendat pe o perioada de 90 de zile pt depasirea limitei de viteza si as dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)