avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Trei executări silite, doi copii în întreținere. ...
Discuție deschisă în Executare silită

Trei executări silite, doi copii în întreținere. Cât mi se va reține din salariu?

Buna ziua,
Am 3 executări silite, una cu 1/3 poprire din salariu, la celelalte am fost chemata sa.mi declar veniturile.

Având 2 copii in întreținere, care este procentul total care mi se va popri din salariu?
Cum se distribuie procentele către executari, daca deja am 1/3 prin salariu poprita?
Au voie sa .mi ia in total pana la jumătate din salariu? Daca da, prima executare ia 1/3, a doua executare ia restul pana la jumătate?
Si cea de a 3-a executare ce se întâmpla cu ea? Rămâne pe " stand-by" pana se lichidează primele 2 executări?

Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 11 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:18, 14 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit Codului de procedura civila in vigoare, dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume, urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel. Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum.

Sumele retinute se distribuie potrivit art. 864 din Codul de procedura civila. De asemena, in cazul creantelor care au aceeasi ordine de preferinta, daca legea nu prevede altfel, suma realizata se repartizeaza intre creditori proportional cu creanta fiecaruia.
Mi.as fi dorit un răspuns concret pentru ca, va spun sincer , nu stiu sa interpretez o lege

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concret, vi se va retine jumatate din salariu pt toate cele 3 datorii, Mai departe, veti face dvsv contestatie la executare pt ca aveti 3 copii si nu va descurcati cu ei din jumatate de salariu.
Contestatia se depune la judecatorie in termen de 15 zile de cand ati aflat de a 2-a poprire.
Daca a trecut termenul de 15 zile de la depunerea contestației mai pot face ceva?


Ultima modificare: Duminică, 11 Februarie 2018
gi-jane2, moderator
V-a oprit pana acum jumatate din salariu ?

Alte discuții în legătură

Se pot prescrie ratele de credit in perioada de executare? eagle_free eagle_free Buna ziua. Daca spre exemplu o persoana este in stadiul de executare silita asupra a 2 imprumuturi restante si are poprire pe contul cu salariu, as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu luca09 luca09 Buna ziua , am avut de platit un card de cumparaturi si din cauza reducerilor de salar nu am mai putut sa platesc. Acuma am fost executat de catre cu executor ... (vezi toată discuția)
Poprire echinacee echinacee B una ziua! in situatia in care exista o poprire (pt 2 credite la aceeasi banca) pe o pensie de invaliditate,pensia fiind sub minimul pe economie; mai vine ... (vezi toată discuția)