Forum Discuţii juridice Executare silită Trei executări silite, doi copii în întreținere. ...
Discuție deschisă în Executare silită

Trei executări silite, doi copii în întreținere. Cât mi se va reține din salariu?

Buna ziua,
Am 3 executări silite, una cu 1/3 poprire din salariu, la celelalte am fost chemata sa.mi declar veniturile.

Având 2 copii in întreținere, care este procentul total care mi se va popri din salariu?
Cum se distribuie procentele către executari, daca deja am 1/3 prin salariu poprita?
Au voie sa .mi ia in total pana la jumătate din salariu? Daca da, prima executare ia 1/3, a doua executare ia restul pana la jumătate?
Si cea de a 3-a executare ce se întâmpla cu ea? Rămâne pe " stand-by" pana se lichidează primele 2 executări?

Mulțumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
Potrivit Codului de procedura civila in vigoare, dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume, urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel. Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum.

Sumele retinute se distribuie potrivit art. 864 din Codul de procedura civila. De asemena, in cazul creantelor care au aceeasi ordine de preferinta, daca legea nu prevede altfel, suma realizata se repartizeaza intre creditori proportional cu creanta fiecaruia.
Mi.as fi dorit un răspuns concret pentru ca, va spun sincer , nu stiu sa interpretez o lege

Concret, vi se va retine jumatate din salariu pt toate cele 3 datorii, Mai departe, veti face dvsv contestatie la executare pt ca aveti 3 copii si nu va descurcati cu ei din jumatate de salariu.
Contestatia se depune la judecatorie in termen de 15 zile de cand ati aflat de a 2-a poprire.
Daca a trecut termenul de 15 zile de la depunerea contestației mai pot face ceva?

gi-jane2, moderator
V-a oprit pana acum jumatate din salariu ?