avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Puncte de loialitate primite de la furnizor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Puncte de loialitate primite de la furnizor

Buna ziua !
Societatea XXX srl cu activitate : comert cu amanuntul,, achizitioneaza marfuri spre revanzare, si de la furnizorul Metro.
Furnizorul Metro acorda puncte de loialitate pentru volumul de marfa achizitionat in luna ianuarie 2018 (de exemplu in valoare de 347,30 lei,inclusiv cota TVA 9%).

Valoarea facturii intocmita pentru luna februarie se prezinta astfel:
Total marfa achizitionata incl. TVA 9% = 4.175,93 lei. Datorita punctelor de loialitate acumulate ( in val.de 347,30 lei) s-a achitat numerar suma de 3828,63 lei (4.175,93 - 347,30). Ce se intampla cu diferenta de 347,30 lei, neachitata?
Mentionez, ca langa Factura lunii februarie, am primit o anexa, cu denumire : Puncte utilizate. Se precizeaza in detaliu puncte Metro Plus Valoarea totala = 347,30 lei, din care TVA 9% = 28,67 lei , Baza de impozitare = 318,63 lei.
Care este monografia contabila in cazul societatii XXX srl?

Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Adela8914 , utilizator 07:40, 22 Iulie 2021
Buna ziua,

am si eu rugamintea sa ne ajute cineva cu problema de mai jos. Programul Metro Plus inca functioneaza si nu avem idee cum inregistram plata facturilor achitate partial cu aceste puncte de loialitate.

Multumesc.

edit1948 a scris:

Buna ziua !
Societatea XXX srl cu activitate : comert cu amanuntul,, achizitioneaza marfuri spre revanzare, si de la furnizorul Metro.
Furnizorul Metro acorda puncte de loialitate pentru volumul de marfa achizitionat in luna ianuarie 2018 (de exemplu in valoare de 347,30 lei,inclusiv cota TVA 9%).

Valoarea facturii intocmita pentru luna februarie se prezinta astfel:
Total marfa achizitionata incl. TVA 9% = 4.175,93 lei. Datorita punctelor de loialitate acumulate ( in val.de 347,30 lei) s-a achitat numerar suma de 3828,63 lei (4.175,93 - 347,30). Ce se intampla cu diferenta de 347,30 lei, neachitata?
Mentionez, ca langa Factura lunii februarie, am primit o anexa, cu denumire : Puncte utilizate. Se precizeaza in detaliu puncte Metro Plus Valoarea totala = 347,30 lei, din care TVA 9% = 28,67 lei , Baza de impozitare = 318,63 lei.
Care este monografia contabila in cazul societatii XXX srl?

Multumesc anticipat.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
"La pct. 437 din OMFP 1802/2014, cu modificarile si completarile ulterioare sunt prevazute aspectele cu privire la programele de fidelizare a clientilor, care presupun acordarea de puncte cadou acestora.

In ceea ce priveste monografia contabila la beneficiar, vom avea:

- Achizitionare marfa:
% = 401 4175.93 lei
371 3831.13lei
4426 344.80 lei

- Plata facturii cu puncte de loialitate:
401 = 7588 347.30lei

- Plata diferenta cu numerar:
401 = 5311 3828.63 lei."
Conform raspuns similar oferit de Portalcontabilitate,ro, dna Dana Hristu, in data de 09.02.2018
Ultima modificare: Luni, 26 Martie 2018
adela79, utilizator
Revin cu raspuns oferit din partea celor de la Metro:
se inregistreaza ca si discount aferent facturii, se scade din baza si din TVA deductibil, de aceea pun la dispozitie anexa aceea cu cota de tva aferenta punctelor consumate. In D394 se declara diferenta dintre totalul de plata al facturii si valoarea anexei.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mi se pare mai corect prima varianta (cea oferita de Portalcontabilitate.ro), intrucat daca Metro ar fi dorit raportarea in D394 a diferentei dintre totalul de plata si anexa, ar fi aplicat acele puncte de loialitate ca si discount pe factura, la fel ca si in cazul discountului de performanta pe care-l practica.
In situatia noastra factura are clar o valoare si plata alta valoare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos,pentru raspunsurile acordate.
Va doresc o saptamana frumoasa tuturor !
Edit

Alte discuții în legătură

Achizitionare tel. mobil pe pucte de loialitate albertina elena albertina elena Buna ziua, Am achizitionat telefoane mobile(2) in baza punctelor de loialitate acumulate. Costul primului telefon a fost acoperit in totalitate de puncte, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare in contabilitate discount voucher claudana claudana Buna dimineata! Am o factura de aprovizionare marfuri in valoare de 1022,63(824,70+197,93 TVA)lei de la furnizori dar am un discount voucher in valoare de ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile Kristinnaa Kristinnaa Buna ziua! Am primit factura de la orange care contine: abonament in avans 28,75 discount promotie buy-back 10 euro ... (vezi toată discuția)