Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Spam prin SMS. Nu este ilegal să hartuiești pe ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Spam prin SMS. Nu este ilegal să hartuiești pe cineva cu mesaje, nedându-i posibilitatea să se dezaboneze?

Buna ziua,

Tot primesc spam prin sms de la 4 numere de Vodafone facand reclame la lenjerii-shop.ro
Am inteles ca vodafone a mai fost amendat pentru sms spam.
Am incercat sa ma dezabonez cumva prin intermediul site-ului lor dar nu exista aceasta optiune.

Nu este ilegal sa hartuiesti pe cineva cu mesaje, nedandu-i posibilitatea sa se dezaboneze?

Am incercat sa contactez si Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal la adresa de pe site-ul lor (anspdcp@dataprotection.ro), dar fara succes, nici un raspuns din partea lor. Banuiesc ca ei inca lucreaza cu hartii nu stiu sa foloseasca email-ul, sau au foarte multe emailuri si nu au ajuns la al meu ca l-am trimis doar acum vreo 10 zile.

Se poate face ceva in privinta asta oare?

Multumesc,

- Andrei Prădan
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua!
Cu privire la procedura de solutionare a plangerilor de catre ANSPDCP, puteti consulta site-ul acestora: [ link extern ]
Termenul lor de raspuns este de 30 zile.

Personal, din cate imi dau seama, este vorba despre o utilizare abuziva de catre un comerciant a serviciilor operatorului de telefonie. Ati facut o sesizare scrisa si catre acesta(Vodafone)?
Poate reusesc ei sa blocheze aceasta comunicare comerciala nesolicitata.

Cu stima,
Puteți bloca dvs numarul de telefon ce spamează.
Buna ziua Adrian Dimitriu,
Era vorba de mai multe numere de telefon, si saptamana trecuta am mai primit de la un numar nou. Deci nu vreau sa tot blochez numerele de fiecare daca cand o sa foloseasca unul nou, poate au o mie de telefoane folosite la abuzul acesta. Vreau sa opresc problema de la radacina. Am incercat sa iau legatura cu cei care intretin site-ul respectiv, dar fara succes.
pradan, utilizator
O sa mai astept si o sa fac sesizare si la Vodafone, multumesc MihaiPetru!
pradan, utilizator
Raspunsul de la Vodafone:

Buna ziua,

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va informez ca aceste capanii sunt independente de compania Vodafone si nu avem acces de a gestiona astfel de situatii.

Va rog sa luati legatura cu firma la care v-ati abonat pentru a stopa mesajele.

MihaiPetru a scris:

Buna ziua!
Cu privire la procedura de solutionare a plangerilor de catre ANSPDCP, puteti consulta site-ul acestora: [ link extern ]
Termenul lor de raspuns este de 30 zile.

Personal, din cate imi dau seama, este vorba despre o utilizare abuziva de catre un comerciant a serviciilor operatorului de telefonie. Ati facut o sesizare scrisa si catre acesta(Vodafone)?
Poate reusesc ei sa blocheze aceasta comunicare comerciala nesolicitata.

Cu stima,