Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat, recuperat după contestație, și ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat, recuperat după contestație, și proces finalizat în 2013. În mai 2018 am primit o comunicare MAI prin care mi se suspendă dreptul de a conduce pe o perioadă de 60 de zile, e normal așa ceva? Mai pot circula în afara României?

Buna ziua , am nevoie de o lămurire din punct de vedere legal , fara păreri nefondate.
In 2013 am circulat cu un turism prin București și în traficul aglomerat am forțat galbenul , iar un polițist la văzut ca roșu.
Mi-a reținut permisul pt 30 zile + amenda.
Am făcut contestație și mi sa restituit permisul de conducere.
In 2013 sa finalizat irevocabil procesul în defavoarea mea , am văzut pe portal just decizia , acasă nu am primit nimic.
Tot atunci am achitat și amenda .
Au trecut 5 ani de atunci , iar ieri luna mai 2018 am primit la domiciliu o hotărâre a MAI prin care mi se suspendă dreptul de a conduce pe o perioadă de 60 de zile ( 30 + 30 pt că nu am predat autorităților permisul) începând cu 15 mai 2018.
Întrebările mele sunt:
-E normal sa se suspende după 5 ani de la hotărârea definitivă a procesului, eu am stat fără să circul 60 zile imediat după ce am văzut hotărârea publicată pe site și am crezut că a trecut aceasta problema.
-Eu lucrez ca șofer în Europa , mai pot circula in afara României fără să am probleme sau nu.
Va rog să fiți obiectivi , fara păreri sau glume.
Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Daca este hotararea din apel, trebuia sa predati permisul in 15 zile de la pronuntare.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am spus deja că nu am predat permisul de conducere .
Hotărârea este după ce am făcut recurs deoarece am pierdut și inițial și la recurs .
Un răspuns la cele două întrebări se poate ?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca este hotararea din apel, trebuia sa predati permisul in 15 zile de la pronuntare.

Incepand din 15.05.2018 aveti dreptul de conducere suspendat pe o perioada de 60 de zile, daca sunteti depistat conducand, vi se intocmeste dosar penal.
Mulțumesc , dar eu nu am dosare penale și nici nu vreau așa că nu o să țin cont de aceasta recomandare .
Totuși vreau să știu dacă este legal că după 5 ani de la pronunțarea prin hotărâre definitivă să se aplice această sancțiune și vreau să știu dacă am probleme daca circul doar prin străinătate .

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Incepand din 15.05.2018 aveti dreptul de conducere suspendat pe o perioada de 60 de zile, daca sunteti depistat conducand, vi se intocmeste dosar penal.

Termenul de prescriere este de 5 ani (este practic termenul de prescriere al sanctiunii principale) si se calculeaza cu data de 01-01 a anului urmator, practic in cazul de fata se calculeaza incepand cu data de 01-01-2014.