Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurare auto falsa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurare auto falsa

Buna ziua.in anul 2006 am cumparat din franta un autoturism care,fara sa stiu avea asigurare falsa.Dupa un timp petrecut in Romania am vrut sa revin in Franta.Cand am intrat pe teritoriul Germaniei,in Munchen am fost oprit de o patrula care dupa o verificare a descoperit ca masina era radiata si avea asigurare falsa.Am stat inchis 4 saptamani pentru cercetari,in Munchen.Dupa aceste 4 saptamani am fost repatriat,dandumi-se o amenda de 2500 euro.Am fost chemat la judet la audieri si apoi mi-a venit acasa o comunicare prin care mi se spunea ca in baza art.38 raportat la art. 55 alin.1 lit.c din Legea nr 248/2005 mi se restrange dreptul la circulatie pentru o perioada de 4 luni.Deja au trecut 12 ani de la acea data insa eu as dori sa stiu daca mai pot intra in Germania,daca am acea amenda de platit,sau sunt nevoit sa o achit???In comunicare scrie ca interdictia pe teritoriul statelor membre UE,e pe 4 luni,asta insemnand ca inclusiv Germania mi-a interzis 4 luni sau e ceva definitiv?Asta ma intereseaza cel mai mult ca sa pot circula in GERMANIA,sunt nevoit sa platesc amenda?Astept un raspuns cat mai concret daca se poate.Daca m-ati putea ajuta v-as fi recunoscator.Multumesc
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator