Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare în câmpul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare în câmpul muncii

Bună ziua , se poate angaja un tânăr basarabean în câmpul muncii ca orice alt român ? ( A obținut cetățenie română cu domiciliul în Rep.Moldova, are aparent și pașaport român). Dacă da, există condiții ce depun o limită asupra orelor de muncă ? (În cazul dat , tânărul a absolvit vara aceasta colegiul, urmând să aplice la facultate)
Cezar B., utilizator
Daca are cetatenia romana, beneficiaza de toate drepturile cetatenilor romani.
Poate fi o problemă faptul că nu deține buletin ?( la angajare trebuie declarații etc). Există un nr maxim de ore în care poate lucra ?( spre exemplu 4-6 ore )
Cezar B., utilizator
Nu, din cate stiu. Nu scrie niciunde ca angajarea se face exclusiv pe baza cartii de identitate. Se face pe baza unui act de identitate (carte de identitate, pasaport, permis de sedere temporara/permanenta) or, in cazul nostru, daca salariatul detine pasaport eliberat de autoritatile romane, personal, nu vad unde ar putea fi problema. Repet, daca are cetatenie romana, beneficiaza de exact aceleasi drepturi ca oricare alt cetatean roman. Daca nu se incadreaza in cazuri particulare, cum ar fi grad de handicap, sau altele asemenea, nu se aplica nici o limitare a timpului de lucru. Poate fi incadrat cu norma intreaga de 8 ore/zi.
Cristina Alexandrescu, Contabil
Bine, mulțumesc
Cristina Alexandrescu a scris:

Nu, din cate stiu. Nu scrie niciunde ca angajarea se face exclusiv pe baza cartii de identitate. Se face pe baza unui act de identitate (carte de identitate, pasaport, permis de sedere temporara/permanenta) .....

Pasaportul/permisul de sedere nu sunt acte de identitate.

OUG 97/2005
art.12
....
(3) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, prin act de identitate se înțelege cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie și buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate.

art. 13
(1) Actul de identitate face dovada identității, a cetățeniei române, a adresei de domiciliu și, după caz, a adresei de reședință.
.....
Cornel Vasile, Consilier juridic