Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Austria
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Austria

Buna ziua! Am fost plecata, acum o luna, in concediu in Austria cu masina mamei. Astazi a primit acasa o foaie de la politia din Viena, prin care este rugata sa spuna cine a condus masina in data si la ora x, in caz contrar va trebui sa plateasca o amenda in valoare de 5000€. Nu stiu ce as fi putut sa fac pt a primi o astfel de amenda, deoarece daca te ia radarul in afara tarii, trimit direct amenda pe numele proprietarului, fara sa i intereseze cine era la volan. Plus ca amenda este destul de mare. Asadar, nelamurirea mea este legata de posibilul motiv al acestei amenzi, pentru ca acolo nu sunt scrie si alte detalii. Multumesc!
Pai trimiteți datele dvs., ce mai așteptați. 5000 de euro se plătesc doar în cazul refuzului declarării. Veți afla după aceea ce ați greșit și ce suma aveți de achitat.
Multumesc! Datele azi le trimit, insa eram curioasa daca a mai patit cineva asa si daca imi pot retine permisul. Presupun ca e vorba de un radar.. altceva.. nu stiu sa fi gresit.
Până la urmă ce a fost? Am primit și eu exact acest formular fara sa fie specificat pentru ce
O amenda pt depasirea vitezei legale...

Zoltanlako a scris:

Până la urmă ce a fost? Am primit și eu exact acest formular fara sa fie specificat pentru ce

Mulțumesc