avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Despre legea 111/ 05.2018 privind taxele și impozitele
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Despre legea 111/ 05.2018 privind taxele și impozitele

Buna ziua. Sunt mama unui copil cu handicap grav . Certificatul este emis în decembrie 2017 .in ianuarie 2018 am depus cerere pt scutirea impozitului pe anul 2019 deoarece pt anul in curs era prea târziu . Menționez că anterior acestui certificat în martie 2017 am avut un alt certificat . Acela l-am depus în martie 2017 și am făcut cerere pt scutirea impozitului pe anul 2018. Întrebare : conform aprobării administrației financiare anul 2018, și anul 2019 eram scutiți de la impozit. In luna august 2018 însă am primit înștiințare că trebuie să depun actele pt scutirea impozitului și aceasta efectua duse doar pentru perioada septembrie-decembrie 2018. Restul perioadei fiind deja datoare pe anul 2018 . Cum este posibil așa ceva ? Am citit legea și ceea ce înțeleg este că dacă obții certificatul in ianuarie 2018 (spre exemplu ) scutirea se face cu februarie 2018 nu mai aștepți anul viitor pt scutire. Sau poate mă înșel. Oricum nu toți suntem la curent cu știrile și legile cu modificările ulterioare ....eu am stat liniștita știind că am depus actele pt scutire, acum însă m-am trezit datoare . Întrebarea mea este până la această lege 111 oare nu tot certificat de handicap am avut? Ce se întâmplă cu perioada aceasta și de ce daca totuși suntem obligați să plătim de ce ne lasă câteva luni că apoi sa ne înștiințeze? Doar că sa devenim datornici? Va rog respectuos dacă puteți să îmi oferiți un răspuns să înțeleg și eu că om de rând explicarea legii 111/05.2018. am devenit datoare fara voia mea și în neștiință de cauza. Sunt obligata sa plătesc până în luna august 2018 totuși impozitul? In decembrie 2018 trebuie sa fac al treilea rând de dosar pt 2019 că sa fie luat in calcul cu 1 Ian 2019 ? Conform aprobării primăriei 2019 este scutit ...dar la fel și 2018 ..dar doar scriptic ..în fapt lucrurile sunt diferite . Va mulțumesc anticipat pt atentia acordata .

Alte discuții în legătură

Scutire impozit pers cu handicap cojocri61 cojocri61 Sunt persoana cu handicap grav pe 12 luni si conf legii sunt scutit de impozit pe cladiri si auto. Conf codului fiscal scutrea de impozit intra in vigoare cu ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit persoana cu handicap arlezyyana arlezyyana Buna ziua! As dori si eu o lamurire cu privire la urmatoarea situatie: tatal meu avea certificat de handicap , fiind scutit de la plata impozitului pe ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit casa/auto copii cu handicap Thy77 Thy77 Este o data limită pt a depune cererea de scutire impozit casa+auto pe anul in curs? Certificatul copilului din 27.dec.am depus in aprilie cerere...nimic pana ... (vezi toată discuția)