avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se procedează când uzufructuarul vrea să se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se procedează când uzufructuarul vrea să se vândă apartamentul al cărui uzufruct viager îl deține?

Doresc sa vand un apartament, tatal meu detine "uzufructul viager" iar eu sunt "nud proprietar".

1.Se poate incheia un antecontract pentru vanzare in aceste conditii?
2.Ce actiuni presupune din partea tatlui meu (uzufrcut viager)? (el doreste vanzarea)
3,Pot asigura clientul ca nu exista "probleme"? De regula se sperie si nu mai vor sa cumpere.

Multumesc mult, sper sa fie util si altora in aceeasi situatie.
Ultima modificare: Vineri, 10 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:24, 9 August 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Orice act juridic ati încheia sunt necesare acordul, prezenta si semnăturile ambilor.
Sau...tatăl dvs poate da o declarație notariala ca renunta la dreptul de uzufruct viager, declarația se depune la Cartea Funciară pentru radiere, urmând ca toate actele de dispozitie ulterioare să fie încheiate doar de dvs.
Multumesc mult! Se poate efectua si de la "distanta" aceasta procedura (ma refer in cazul tatalui meu) exemplu: orase diferite, renunta in Bucuresti la dreptul viager (cu procedura descrisa de Dvs.) iar eu efectuez vanzarea in Sibiu (de ex.)?
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2018
Ian Strom, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Declarația de renunțare la uzufructul viager se poate face la orice birou notarial din țară.
Însă trebuie depusa in original la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară a județului unde e situat imobilul.
Se poate depune si de catre alta persoana, de ex. "nudul proprietar"? Expediata in original, primita si depusa la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară de catre mine?

Ca subiect esential: se poate semna un antecontract in aceste conditii? Antecontract, procedura de renuntare-contopire etc. uzufruct si ulterior contractul final / vanzare?
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2018
Ian Strom, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.

Alte discuții în legătură

Achizitie apartament cu uzufruct viager gargaritza00 gargaritza00 Buna ziua, Am realizat un antecontract pentru achizitionarea unui apartament cu uzufruct viager. Achizitia se va realiza prin programul Prima Casa. Puteti sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua va rog frumos sa imi spuneti si mie prin ce metode ... martiny martiny Buna ziua Va rog frumos sa imi spune-ti si mie prin ce metode , as putea renunta la dreptul de uzufruct viager in favoarea fratelui Exista o donatie de la ... (vezi toată discuția)
Bună seara bunica mea are drept de uzufruct cu mama, sa stea ... Alexandrugh Alexandrugh Bună seara bunica mea are deep de uzufruct cu mama, sa stea în casa cât trăiește dar bunica a renunțat și a plecat la fratele ei Ce demersuri trebuie ... (vezi toată discuția)