Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Scutire impozit pe pensie persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Scutire impozit pe pensie persoana cu handicap

Buna ziua,
O am pe mama mea cu certificat de handicap accentuat obtinut in 2017.Anul acesta am facut reevaluare,mi s-a dat grad grav cu insotitor,obtinut pe 30 iulie 2018.Nu am stiut si nu mi s-a spus ca beneficiaza de scutire pe impozit pe venit din pensie.Acum am descoperit dupa o cautare mai profunda a internetului.Se poate face aceasta scutire retroactiv sau numai de la data cererii depuse ?Legea nu e prea clara...Mentionez ca are pensie de urmas MApN.Multumesc!
george-neagu, moderator