Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista posibilitatea retractării unei declarații de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista posibilitatea retractării unei declarații de neacceptare a succesiunii dată de fiică? Dacă da, cui ar trebui să se adreseze?

Buna ziua. Exista posibilitatea retractarii unei declaratii de neacceptare a succesiunii de catre fiica? Aceasta are 80 de ani, si a fost indusa in eroare cu privire la semnarea unei astfel de declaratii, de catre ceilalti mostenitori. Ea totusi, locuieste in imobilul care face si el parte din succesiune, dintotdeauna, si i-a adus imbunatatiri pe parcursul vietii. Declaratia de neacceptare s-a facut dupa trecerea termenului legal, respectiv dupa 14 ani.
Daca se poate, cui ar trebui sa se adreseze? Notarului care a fost chemat acasa la ea pentru semnare, instantei de judecata, politiei? Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Retractarea renuntarii la succesiune se poate face numai daca succesiunea este in termen, adica nu a trecut un an de la data decesului, iar mostenirea nu a fost acceptata de ceilalti succesibili
Din pacate au trecut 14 ani de la data decesului, iar demersurile le-au inceput mostenitorii abia anul trecut, cand au cerut aceasta declaratie de neacceptare. Deci nu se mai poate face nimic...?

raluk0207 a scris:

Retractarea renuntarii la succesiune se poate face numai daca succesiunea este in termen, adica nu a trecut un an de la data decesului, iar mostenirea nu a fost acceptata de ceilalti succesibili

Din pacate, nu.
Nu.
daca renuntatoarea are 80 de ani, are discernamant? cum a dat declaratia, are certificat medico-legal? poate prin proces se poate demonstra ca a fost inselata