Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Există o cale legală în România prin care o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Există o cale legală în România prin care o persoană poate refuza o transfuzie sanguină?

Exista o cale legala in Romania prin care o persoana poate refuza o transfuzie sanguina.
Din punct de vedere legal, o simpla declaratie a persoanei care urmeaza sa ii se aplice un tratament de genul acesta, nu cred ca ar fi indeajuns incat sa fie respectata de cadrele medicale.
Daca o persoana declara, in fata unui notar de exemplu, si cu parafa acestuia, ca refuza transfuzia si sau donarea sangelui, are acesta declaratie puterea legala sa opreasca un astfel de tratament medical?

Manuela Rășină, administrator
Care sunt consecintele in caz de lipsa transfuzie?
Decedeaza sau nu?
Hai sa luam cazul in care aceasta persoana decedeaza daca nu ia fost administrat sânge deoarece a refuzat in scris acest lucru.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Care sunt consecintele in caz de lipsa transfuzie?
Decedeaza sau nu?

Sinuciderea este interzisa de lege.
Si atunci in cazul in care iau aceasta transfuzie dar mor, nu poate fi considerata tot sinucidere?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sinuciderea este interzisa de lege.

Statul prin medici are obligatia legala de a prelungi viata pacientului.
Transfuzia prelungeste viata...banuiesc eu...
Toti oamenii mor mai devreme sau mai tarziu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat