avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Există o cale legală în România prin care o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Există o cale legală în România prin care o persoană poate refuza o transfuzie sanguină?

Exista o cale legala in Romania prin care o persoana poate refuza o transfuzie sanguina.
Din punct de vedere legal, o simpla declaratie a persoanei care urmeaza sa ii se aplice un tratament de genul acesta, nu cred ca ar fi indeajuns incat sa fie respectata de cadrele medicale.
Daca o persoana declara, in fata unui notar de exemplu, si cu parafa acestuia, ca refuza transfuzia si sau donarea sangelui, are acesta declaratie puterea legala sa opreasca un astfel de tratament medical?

Ultima modificare: Joi, 30 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 23:42, 3 Septembrie 2018
Care sunt consecintele in caz de lipsa transfuzie?
Decedeaza sau nu?
Hai sa luam cazul in care aceasta persoana decedeaza daca nu ia fost administrat sânge deoarece a refuzat in scris acest lucru.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Care sunt consecintele in caz de lipsa transfuzie?
Decedeaza sau nu?

Sinuciderea este interzisa de lege.
Si atunci in cazul in care iau aceasta transfuzie dar mor, nu poate fi considerata tot sinucidere?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sinuciderea este interzisa de lege.

Statul prin medici are obligatia legala de a prelungi viata pacientului.
Transfuzia prelungeste viata...banuiesc eu...
Toti oamenii mor mai devreme sau mai tarziu...
Ultima modificare: Vineri, 24 August 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Legalitate refuz transfuzie de sange weedmastersr weedmastersr Buna ziua. Am nevoie disperata de ajutor. Maicamea sufera de o anemie severa, cu nivelul hemoglobinei la 40. Ea face parte din secta martorilor lui Iehova si ... (vezi toată discuția)
Ordin neresuscitare eli14 eli14 Exista in Romania posibilitatea redactarii unui testament sau ordin de neresuscitare si refuz tratament in caz de boli fatale, accidente etc.? (vezi toată discuția)
Doresc sa dau in judecata spitalul. Albu Alexandra Albu Alexandra Buna ziua! Pe data de 04 Octombrie 2020 am avut un accident rutier si am fost transportata de urgenta la Spitalul Municipal. In timpul internarii mi s-a ... (vezi toată discuția)