Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Televizorul mă spionează, ce-i de făcut?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Televizorul mă spionează, ce-i de făcut?

Ştiu că sună a teoria conspiraţiei DAR! Am cumpărat un TV Philips modern; De la eMag. La pornire TV-ul mi-a pus sigla Google şi m-a anunţat că voi fi spionat... că tot ce aleg eu să vizionez folosind facilitatea de Internet a TV-ului va fi înregistrat de Google. La şase luni după intrarea-n vigoare a GDPR singura opţiune pe care am avut-o a fost... "Accept". Deocamdată nu i-am pus cablu de reţea da' dacă cineva a (mai) făcut reclamaţie, cum se face, exact?
Manuela Rășină, administrator
Vindeți-l!
Daca decuplati cablul de net o sa fie ok....
Apoi credeti ca astia spioneaza asa tot ce apuca?
Aveti vreun motiv sa va temeti?
Asa se poate spiona si prin telefonul mobil
Mai simplu decît vîndutul era să-l dau înapoi... am observat însă că TOATE televizoarele moderne (şi care-şi merită numele de televizor modern) rulează sistemul de operare Android. Moment în care practic nu ai de ales... credeam că GDPR nu poate fi ocolit. Din cîte văd, am fost un optimist.
Pentru cine nu ştie: informaţia circulă prin conectorul/cablul HDMI către TV în mod criptat. Dacă computerul cuplat prin HDMI la TV, primeşte un update de software care aduce HDMI-ul la o versiune mai nouă, TVul nu va mai accepta semnal. Nu este OK să decuplez cablul de reţea: Dacă decuplez cablul de reţea nu voi mai primi updateuri de soft pentru TV moment în care devine inutil cam în 8 luni de zile... am păţi-o deja. Credeam că GDPR exact asta-mi permite şi anume să separ funcţionalitatea de bază a produslui (TV) de facilităţile suplimentare. Creadeam că GDPR nu (mai) permite fabricanţilor să condiţioneze oferirea facilităţilor de bază cumpărate condiţionat cu oferirea datelor personale.

De spionat vor spiona tot, la naiba, TVul ăsta pare un computer în toată regula. Vor vedea pe ce link-uri am dat click, vor vedea ce filme mă interesează, ce filme am decis să văd şi ce filme aş fi vrut să văd... cît despre temere, mă gîndes' că nu aşa se pune problema. Dacă mergeam pe principiul nu am nimic de ascuns n-aveam perdele la ferestre iar GDPR ar fi fost o simplă fantezie... cu excepţia cazului în care cineva are MANDAT pentru a mă supraveghea, aş zice că ce fac acasă la mine este treaba mea, nu e treaba companiei Google. Şi credeam că, ca cetăţean european am privilegiul de a decide... poate c-am înţeles greşit?

Cît despre telefonul mobil, ei bine am resoftat cu Android versiunea Open Source moment în care am putut tăia toate permisiunile abuzive (de ce i-ar păsa aplicaţiei Clever Taxi de camera mea foto sau de siturile pe care le-am vizitat??!!)

Buon; deci părerea Dvs dragii mei forumişti este că-n afară de scos mufa de reţea, nu e nimic de făcut.
Pai cui sa te plangi in tara asta ??
Raspunde cineva pentru vreun abuz cand e vorba de multinationale ,SRI, Magistrati ,etc ?
Gasim solutii de compromis ca asta ne e soarta....
Exista oare A.N.P.C ?
Vedeam uneori doar ca ne dadeau sfaturi sa spalam fructele foarte bine ca sunt tratate cu o substanta nociva si chiar interzisa in tarile europene unde noi suntem sclavi.... Deci masuri de inchidere sau amendare NU...
In rest ce-am putea sa spunem?
DenisRif, utilizator