Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citarea inculpatului dupa rezolutia neiceperea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citarea inculpatului dupa rezolutia neiceperea urmaririi penale

speta este urmatoarea:x dupa ce a fost anchetat de catre politie,ascultat de parchet primeste prin posta rezolutia parchetului accea de neincepere a urmaririi penale deoarece nu sunt intrunite toate conditiile cerute de lege pentru constituire infractiunii/in speta art 290/-ulterior primeste citatie de a se prezenta la judecatorie o citatie prin posta si-l mai anunta si politia ca pt acel dosar are mandat de aducere,al doilea termen.specific faptul ca in acel dosar mai este o parte inculpata care nu este de gasit.ce putem face in situatia lui x care are deja neinceperea urmaririi penale date de catre parchet in acest dosar care acum se judeca si de ce este citat daca are aceasta rezolutie?
Probabil ca partea nemultumita de aceasta rezolutie - partea vatamata, a facut o plangere conform art 275-278 C pp impotriva rezolutiei procurorului de NUP . Pe aceasta cale este posibil sa se fi schimbat solutia si sa se fi inceput urmarirea penala.
intr-adevar, partea vatamata a formulat o plangere contra rezoluyiei de NUP. plangerea se jujdeca la judecatorie, iar hotararea judecatoriei este atacabila cu recurs.
in ce priveste schimbarea rezolutiei de NUP, nu cred deloc in asa ceva. nici in cazul dv si nici in general vorbind - in romania, majoritatea covarsitoare a plangerilor de acest gen (sa zicem, 98%) se respinge !
ANGHELBIA a scris:

speta este urmatoarea:x dupa ce a fost anchetat de catre politie,ascultat de parchet primeste prin posta rezolutia parchetului accea de neincepere a urmaririi penale deoarece nu sunt intrunite toate conditiile cerute de lege pentru constituire infractiunii/in speta art 290/-ulterior primeste citatie de a se prezenta la judecatorie o citatie prin posta si-l mai anunta si politia ca pt acel dosar are mandat de aducere,al doilea termen.specific faptul ca in acel dosar mai este o parte inculpata care nu este de gasit.ce putem face in situatia lui x care are deja neinceperea urmaririi penale date de catre parchet in acest dosar care acum se judeca si de ce este citat daca are aceasta rezolutie?

Probabil ca are calitatea de martor.
In astfel de cazuri trebuie vazut dosarul.
voi adauga faptul ca a inceput efectiv judecarea fondului iaqr d-nul in cauza a fost citat desi are NUP in calitate de invinuit.ce putem face,subliniez NUP-ul este dat pentru faptul ca nu sunt intrunite conditiile toate lat infractiunii,nu e vorba de o contestatie a nup ,este vorba de judecarea cauzei penale pe fond........:(
acum poate ca incep sa inteleg :)
fata de domnul cu pricina s-a dat NUP, insa fata de celalalt, s-a emis rechizitoriu, iar acum este judecat. domnul despre care intrebati dv probabil este martor (se obisnuieste in practica penala sa fie citat ca martor cel fata de care s-a dat NUP. uneori se da intentionat NUP unei persoane, ca sa poata fi martor in acuzarea altuia. este o practica tipica pt justitia din romania...).