avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii 85%din net sau din brut?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

85%din net sau din brut?

buna ziua. eu credeam ca cei 85% se calculeaza din net.dar citind alte postari din aceasta sectiune inteleg altceva.va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.din ce se calculeaza pina la urma?#-o
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 11:31, 19 Noiembrie 2009
Pentru a primi un raspuns corect expuneti intreaga problema....de fapt ce doriti sa aflati cu cei 85%.....valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului....sau ce?
da. valoarea indemnizatiei.
scuze .am citit mai bine si am inteles:">
Indemnizatia maternitate (sarcina si lauzie) certificat concediu medical cod indemnizatie 8 se calculeaza pe baza mediei veniturilor brute pe 6 luni *85%
Indemnizatia crestere si ingrijire copil se calculeaza pe baza mediei veniturilor nete pe 12 luni anterioare datei nasterii copilului *85%
doamna angel 2007 va multumesc mult pt raspuns.:vishenka:

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal elenasergiu elenasergiu Buna ziua. Sunt insarcinata in 4 luni jumatate, iar peste 3 luni ar trebui sa beneficiez de concediu prenatal. Data fiind situtia actuala cu acest virus, ... (vezi toată discuția)
O persoană obține venit de la două firme (are contract de muncă) și prin pfa. se includ toate aceste venituri în baza de calcul a indemnizației de creștere a copilului? Utilizator2211 Utilizator2211 Persoana în cauză obtine venit de la două firme cu carte de muncă și prin PFA. La calculul indemnizație de creștere a copilului se includ toate ... (vezi toată discuția)
Perioada de calcul prenatal maly_178@yahoo.com maly_178@yahoo.com Buna ziua. Ma numesc Mihet Alina,am aflat de curand ca voi avea un copil as vrea sa stiu daca perioada de prenatal si lauzie s-a modificat si daca la ... (vezi toată discuția)