Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii 85%din net sau din brut?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

85%din net sau din brut?

buna ziua. eu credeam ca cei 85% se calculeaza din net.dar citind alte postari din aceasta sectiune inteleg altceva.va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.din ce se calculeaza pina la urma?#-o
Pentru a primi un raspuns corect expuneti intreaga problema....de fapt ce doriti sa aflati cu cei 85%.....valoarea indemnizatiei pentru cresterea copilului....sau ce?
da. valoarea indemnizatiei.
scuze .am citit mai bine si am inteles:">
Indemnizatia maternitate (sarcina si lauzie) certificat concediu medical cod indemnizatie 8 se calculeaza pe baza mediei veniturilor brute pe 6 luni *85%
Indemnizatia crestere si ingrijire copil se calculeaza pe baza mediei veniturilor nete pe 12 luni anterioare datei nasterii copilului *85%
doamna angel 2007 va multumesc mult pt raspuns.:vishenka: