avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerere de acceptare a succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerere de acceptare a succesiunii

Dacă nu am făcut cerere pt acceptarea succesiunii.... Mai pot moșteni ceva? Menționez ca succesiunea a fost făcută pe numele bunicii mele în anul 1991.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:13, 12 Decembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, daca nu ati acceptat in 6 luni si au acceptat alti mostenitori, nu mai puteti reveni.
Depinde dacă S a dezbătut sau nu succesiunea si dacă parintele Dvs care este copilul bunicii trăiește sau trăia dupa ce a murit bunica
Pe succesiune în dreptul mamei mele scrie străină de succesiune prin neacceptare postdecedata..... Ce înseamnă asta?

Petre Enache a scris:

Depinde dacă S a dezbătut sau nu succesiunea si dacă parintele Dvs care este copilul bunicii trăiește sau trăia dupa ce a murit bunica

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inseamna ca mama dvs a dat declarație de renunțare la moștenire.
Eu ca fiu.... În urma succesiunii făcute în anul 1991 mai pot moșteni ceva dacă mama a renuntat la moștenire?

raluk0207 a scris:

Inseamna ca mama dvs a dat declarație de renunțare la moștenire.

Alte discuții în legătură

Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Renuntare mostenire bunica .. decedata in 1997 (ar fi avut teren ... Dr_Cristina Dr_Cristina Renuntare mostenire bunica .. decedata in 1997 (ar fi avut teren agricol si casa iar numai casa lasata testamentar altui fiu care este in viata) , unul din ... (vezi toată discuția)
Renuntare mostenire serbanalexandrescu serbanalexandrescu Buna ziua. In urma cu un an jumatate , tatal meu a murit. Mama mea traieste, si eu sunt unicul copil. In urma decesului tatalui meu , a ramas un apartament , ... (vezi toată discuția)