Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerere de acceptare a succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerere de acceptare a succesiunii

Dacă nu am făcut cerere pt acceptarea succesiunii.... Mai pot moșteni ceva? Menționez ca succesiunea a fost făcută pe numele bunicii mele în anul 1991.
Nu, daca nu ati acceptat in 6 luni si au acceptat alti mostenitori, nu mai puteti reveni.
Depinde dacă S a dezbătut sau nu succesiunea si dacă parintele Dvs care este copilul bunicii trăiește sau trăia dupa ce a murit bunica
Pe succesiune în dreptul mamei mele scrie străină de succesiune prin neacceptare postdecedata..... Ce înseamnă asta?

Petre Enache a scris:

Depinde dacă S a dezbătut sau nu succesiunea si dacă parintele Dvs care este copilul bunicii trăiește sau trăia dupa ce a murit bunica

Inseamna ca mama dvs a dat declarație de renunțare la moștenire.
Eu ca fiu.... În urma succesiunii făcute în anul 1991 mai pot moșteni ceva dacă mama a renuntat la moștenire?

raluk0207 a scris:

Inseamna ca mama dvs a dat declarație de renunțare la moștenire.