avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de administrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de administrare

Intr-un imobil cu doua apartamente suntem doi proprietari, fiecare detinand un apartament. Curtea este in coproprietate de 1/2 pentru fiecare. Vecinul meu (coproprietarul) a dat in administrare apartamentul sau unei familii printrun act de mana incheiat intre ei doi fara sa fie autentificat la notar, si fara acordul meu.
Intrebarea mea este: are dreptul aceasta familie sa foloseasca curtea comuna ? impotriva vointei mele?

Alte discuții în legătură

Reparatii proprietate comuna - cota indiviza cev cev Buna ziua, Detin un apartament + cota indiviza din curte intr-un imobil impreuna cu alti 3 proprietari. Nu exista asociatie de proprietari. 3 din ... (vezi toată discuția)
Vecina :| sillymilly sillymilly Stau intr-un imobil cu inca 3 familii in curte si am o vecina cu un copil mic (3 ani), cel mic isi face nevoile peste tot in curte si ea nu curata. Face ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate Vlad2013 Vlad2013 Este normal ca un coproprietar sa intre abuziv in spatiul celuilalt coproprietar , daca s-a facut imparteala(cu multi ani ,in urma), de comun acord, a ... (vezi toată discuția)