Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de probă, refuz primire notificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de probă, refuz primire notificare

Angajatorul meu refuza primirea notificării privind încetarea CIM, mă aflu în perioada de probă, dacă trimit notificarea prin executor, mai trebuie să mă prezint la lucru după data menționată în notificare?
Daca angajatorul refuza primirea notificarii, o puteti transmite prin intermediul serviciului postal. Contractul de munca inceteaza in urma notificarii.
Nu mai trebuie să vă prezentati la munca după data menționată în notificare.
Mulțumesc pentru răspuns!

Cornel Vasile a scris:

Nu mai trebuie să vă prezentati la munca după data menționată în notificare.

Mulțumesc,!

Cornel Vasile a scris:

Nu mai trebuie să vă prezentati la munca după data menționată în notificare.

Mi se pare mai greu de dovedit că plicul conținea o notificare daca trimit prin poștă. Mulțumesc pt răspuns! N-am mai fost într-o asemenea situație, mai ales k angajatorul mi-a spus de la început k pot pleca oricând în perioada de probă, in plus am solicitat încetarea CIM cu un răgaz de 7zile.

Paul Nitu a scris:

Daca angajatorul refuza primirea notificarii, o puteti transmite prin intermediul serviciului postal. Contractul de munca inceteaza in urma notificarii.