Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Unde pot găsiți Cartea tehnica de constructie a u ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Unde pot găsiți Cartea tehnica de constructie a u unui bloc ?

Am nevoie ca proba în instanță de C.Tehnica a unui bloc în care stau,dat în fosinta în 2006 .S au făcut falsuri intelectuale în unele acte de proprietate mărindu se supraf.apt.pt.a se lua bani mai multi.Nu au dat la oameni cartea tehnică deși au cerut o.Ia dus cu vorba până ce le au încasat banii si au dispărut.La primărie nu mai tin cărți tehnice,urbanismul a trecut la pol.primariei,administratorul nu are nici o carte .nici nu are contract cu asociația,activează la negru,la cadastru n au asa ceva,la centru de proiectare constructii ăștia se comporta ca niste infractori,ca sa ti raspunda la o intrebare i ti cer 250 lei,foștii proprietari care au primit autorizația si au construit nu is de găsit.Am fost la primărie la departamentul care se ocupă de asociatii dar nu rezolvi nimic,ar trebui desființa ti,nu nimic de capul lor.Din ce am aflat C.Tehnica se eliberează la început la proiectant,proprietar,primărie.S au evaporat toate,nimeni nu si mai asuma raspunderea.Ce i de facut ?
Serviciul din primarie detine toate documentele in baza carora a fost eliberata autorizatia de constructie si poate reconstitui cartea tehnica a constructiei
Conditionat de localitatea de domiciliu mai pot exista si alte variante
Am fost pe capul lor de 3 ori,acelaș raspuns,iei nu mai au treaba cu cărțile.Cartea nu traba reconstituită pt.ca blocul ii din 2006,si eu cred ca au interesul sa nu o dea deși falsul intelectual s a prescris în 2011,hotărârea a dat o rapid un procuror de la curtea de apel anu trecut,care a recunoscut că notariat Moigradean din cluj+ cadastru au pus o de un fals,daca unii proprietari se trezeau mai repede luau condamnare.Treaba ii ca oamenii au platit ani de zile impozit aiurea,după suprafețe mai mari,iar acuma sau săturat si nu le mai dau bani la ăștia de la impozite si taxe numai după ce se refac actele.Forteaza ajungerea cazului la anaf> proces..Si angajatii de la primărie is vinovati pt.ca trebuiau sa citească contractul de vz- cump.nu numa sa aplice ce scrie acolo .Oamenii au zis clar,noi am platit intabularea la un reprezentant pus de stat sa faca acte nu sa ne fure,a doua oara sa plateasca statul refacerea actelor.Multumesc ca ma ti băgat în seamă si mia ti dat un raspuns

ynocentta a scris:

Serviciul din primarie detine toate documentele in baza carora a fost eliberata autorizatia de constructie si poate reconstitui cartea tehnica a constructiei
Conditionat de localitatea de domiciliu mai pot exista si alte variante

Pana la ANAF partile interesate trebuie sa faca dovada legala a pretentiei respectiv ca suprafata reala este mai mica decat cea consemnata in documentele de achizitie bun imobil
Singura proba legala o constituie expertiza tehnica
Contactati expert tehnic autorizat realizati expertiza iar daca se confirma ca suprafata este mai mica trebuiesc refacute documentele de a chizitie apartament
Partile prejudiciate au dreptul sa promoveze actiune impotriva dezvoltatorului sa solicite recuperarea sumelor suplimentar impuse aferent suprafata inexistenta in fapt
De asta i mi traba Cartea ,sa nu mai plătesc expert,în carte apare clar suprafata,cu proces pt.despagubire degeaba îl fac,vânzătorii si au luat măsuri si nu mai au nimic pe numele lor,oricum un sfat bun di partea dumneavoastra.Multumesc

ynocentta a scris:

Pana la ANAF partile interesate trebuie sa faca dovada legala a pretentiei respectiv ca suprafata reala este mai mica decat cea consemnata in documentele de achizitie bun imobil
Singura proba legala o constituie expertiza tehnica
Contactati expert tehnic autorizat realizati expertiza iar daca se confirma ca suprafata este mai mica trebuiesc refacute documentele de a chizitie apartament
Partile prejudiciate au dreptul sa promoveze actiune impotriva dezvoltatorului sa solicite recuperarea sumelor suplimentar impuse aferent suprafata inexistenta in fapt

Faceți o cerere la serviciu urbanism în care solicitați să se efectueze un control în bloc la nr. ap. .. la care sunt proprietari....Menționați faptul că unii dintre vecini si au modificați interiorul. Mentionati deasemenea ca proiectele ap nu corespund cu interiorul actual. Menționați ca președintele as de proprietari nu are cartea de imobil la zi . O copie după cerere înregistrată având nr.si răspuns o depuneți ca proba în instanță. Solicitați instanței sa solicite serviciului de probațiune să efectueze un control si sa se compare proiectele ap cu situația actuală. Controlul nu se plătește.
contsters111, utilizator