Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... dubla cetatenie si actul de identitate in Romania
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

dubla cetatenie si actul de identitate in Romania

Buna ziua. Eu locuiesc in Italia de 10 ani si am dubla cetatenie romana -italiana. Anul acesta imi expira CI in Romania , dar eu nu mai am resedinta in Bucuresti(am vandut casa anul trecut). Ma intereseaza ce documente imi trebuiesc ca sa obtin CI romaneasca si daca pot obtine CI provizorie pe termen de 10 ani, ca sa nu fiu nevoita sa vin in fiecare an sa prelungesc.... sau daca pot avea posibilitatea sa o fac la consulatul roman in Italia. Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Sigur ca nu doresc o CI provizorie pe care va trebui sa o reinnoiesc. Eu am CI, carte de sanatate si pasaport italiane si domiciliu stabil in Italia. Ma interesa doar ce trebuie sa fac ca sa nu pierd si cetatenia romana, in cazul in care CI expira.
Intrebare: in cazul meu unde pot face acest pasaport CRDS in Romania sau la consulatul din Bari, de unde apartin?? In acest caz nu mai este nevoie sa merg la evidenta populatiei in Romania pentru CI?? Pasaportul meu romanesc expira in 2022. Multumesc
adnana1967, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc mult pentru consulenta
Buna ziua, pasaportul crds se face numai la consulat? Momentan sunt in Romania, as putea sa fac si aici? Multumesc