Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... transferarea pensiei din Romania in Italia
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

transferarea pensiei din Romania in Italia

Buna ziua.Am lucrat in cadrul MI 22 ani si am iesit la pensie cu ordonanta in 2009.Locuiesc in Italia din 2010 si am dubla cetatenie. Pensia intra intr-un cont in Romania si ca sa o pot scoate cu bancomatul mi se ia comision de 25 euro pentru fiecare tranzactie. Am fost la Casa de pensii a MI si mi s-a spus ca NU imi pot vira pensia inr-un cont bancar in Italia deoarece taxele sunt foarte mari. In acest caz as dori sa stiu cum se procedeaza ??? Dar cei care au lucrat in strainatate si primesc pensia in Romania??? Ce spune legea?? Suntem in UE ar trebui sa fie aceeasi lege pentru toate tarile membre.Ca sa nu mai spun ca au refuzat sa-mi trimita si email, in cazul in care au ceva de comunicat(eu nemaiavand domiciliu in Romania) si au refuzat eliberarea unei harti din care sa rezulte ca percep aceasta pensie(pentru a justifica autoritatilor italiene ca am un venit in Romania), Motivatia a fost ca ei imi trimit talonul de pensie....dar daca eu nu mai locuiesc la adresa si plicul se intoarce la expeditor???? Toate aceste probleme se intampla doar in Romania...nu stiu ce sa mai zic Va multumesc mult
Manuela Rășină, administrator