Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale O primarie incalca codul fical
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

O primarie incalca codul fical

Conform codului fiscal din anul 2018 si 2019 , impozitul la hectarul de teren arabil extravilan este 42-50 lei, impozitul la hectarul de teren pasune extravilan este 20-28 lei, impozitul la hectarul de padure extravilan este 8-16 lei. Conform art.489 alin ( 2) din codul fiscal primariile nu pot depasi pragul maxim decat cu 50 % , deci nu pot trece de 75 lei impozitul la ha de teren arabil extravilan, 42 lei la hectarul de teren pasune extravilan , 24 lei pasune la hectarul de teren padure extravilan. Primariile au voie sa indexeze impozitele cu indicele de inflatie, dar nu au voie sa depaseasca pragul maxim de 50 % prevazut de art. 489 alin .2 codul fiscal. Primaria Sisesti , judetul MEHEDINTI , in mod abuziv si ilegal a marit impozitele in anul 2018 cu 55 % , punand impozit de 77,50 lei la ha de teren arabil extravilan, de 43,40 lei la ha de pasune extravilan, impozit de 24,80 lei/ ha extravilan padure. In anul 2019 Primaria Sisesti, judetul Mehedinti in mod abuziv si ilegal a marit impozitele cu 60 % , punand impozit de 80 lei la ha de teren arabil extravilan, de 44,80 lei la ha de pasune extravilan, impozit de 25,60 lei/ ha extravilan padure. Primaria Sisesti , judetul Mehedinti a incalcat prevederile art . 489 alin ( 2) din codul fiscal atat in anul 2018 cât si in anul 2019. Ce pot face in aceasta situatie ?
Ioan Petru Butariu, Contabil