avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... posibilitate somaj dupa cei 2 de ani de indemnizatie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

posibilitate somaj dupa cei 2 de ani de indemnizatie pt. crestere copil

Buna ziua.As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de somaj dupa terminarea celor 2 ani de indemnizatie pt. cresterea copilului. Mentionez ca in 10 decembrie a.c. copilul meu implineste 2 ani , iar cele 2 societati la care am lucrat inainte( cate 4 ore/zi la fiecare) nu mai pot sa ma reprimeasca deoarece si-au redus activitatea.Pot sa beneficiez de somaj daca mi se desface contractul de munca cu art.65 ? Va multumesc anticipat pt. ajutor.
Cel mai recent răspuns: Jazmin , utilizator 15:23, 24 Noiembrie 2009
Daca vi se desface contractul cu art.65 lit.1 aveti dreptul la somaj.
Trebuie sa faceti cerere de incetare a suspendarii contractului de munca inainte si sa o depuneti angajatorului.
Cu toate ca ati fost in concediu crestere copil s-ar putea sa va ceara de la somaj si adeverinte cu stagiul de cotizare de la cei doi angajatori.
rocristina a scris:

Daca vi se desface contractul cu art.65 lit.1 aveti dreptul la somaj.
Trebuie sa faceti cerere de incetare a suspendarii contractului de munca inainte si sa o depuneti angajatorului.
Cu toate ca ati fost in concediu crestere copil s-ar putea sa va ceara de la somaj si adeverinte cu stagiul de cotizare de la cei doi angajatori.


De ce sa faca cerere de incetarea suspendsarii? Suspendarea inceteaza de drept la data implinirii copilului a varstei de 2 ani.
Eu cred ca, daca a facut cerere de suspendare a contractului, e normal sa faca si cerere de incetare a suspendarii cand vrea sa reinceapa lucrul.
Cerere se face doar in cazul in care salariata doreste sa reia activitatea mai devreme. Daca vine a doua zi dupa ce copilul implineste 2 ani atunci suspendarea inceteaza de drept si se face act aditional de reluare a activitatii si renegociere a salariului.
Si nu se cer alte documente cum nu se cer nici atunci cand contractul de munca inceteaza de drept.
Cel putin asta este procedura pe care noua ITM-ul ne-a spus-o.
tomaioan a scris:

Buna ziua.As vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de somaj dupa terminarea celor 2 ani de indemnizatie pt. cresterea copilului. Mentionez ca in 10 decembrie a.c. copilul meu implineste 2 ani , iar cele 2 societati la care am lucrat inainte( cate 4 ore/zi la fiecare) nu mai pot sa ma reprimeasca deoarece si-au redus activitatea.Pot sa beneficiez de somaj daca mi se desface contractul de munca cu art.65 ? Va multumesc anticipat pt. ajutor.


Da, beneficiati de somaj .
De asemenea, daca c.i.m. inceteaza in baza art.65 C.mun. aveti dreptul si la plata unui salariu compensatoriu, potrivit art.78 alin.1 CCMN.

Alte discuții în legătură

Reintoarcerea la locul de munca dupa concediu de maternitate erika1980 erika1980 buna ziua, as dori sa intreb ce se intampla in cazul in care angajatorul nu mia dat inca nici un raspuns ,iar azi trebuia sa merg la munca.mi sa raspuns ieri ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii crysstyna crysstyna Buna ziua! In urma restructurarilor la o societate comerciala s-a acordat salar compensator echivalent cu suma salariilor pe un an. Aceste salarii sunt ... (vezi toată discuția)
Ar trebui sa reincep munca dupa cic, dar... Jazmin Jazmin Buna ziua, situatia mea e destul de asemanatoare cu a altor persoane... totusi mai am unele nelamuriri: Am lucrat la o firma ai caror patroni sunt straini si ... (vezi toată discuția)