avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SCHIMBARE NUME IN ACTUL DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SCHIMBARE NUME IN ACTUL DE PROPRIETATE

Buna ziua,
Detin un teren pe numele meu de dinainte de casatorie.
Intre timp sotul meu a decedat dar eu am mentinut numele lui.
Trebuie sa trec terenul pe noul nume sau ramane intestat pe numele de dinainte de casatorie ?
Cel mai recent răspuns: ana jordan , utilizator 12:25, 19 Martie 2019
nu se schimba numele in actul de proprietate.
Nu se schimba nimic. Aveti cnp-ul.
Nu am CNP, am domiciliul in Italia de foarte multi ani, am fost obligata sa predau buletinul autoritatilor romane, am doar pasaport.
As vrea sa stiu, in cazul in care vreau sa-mi construiesc o casa pe acest teren, ce demersuri birocratice trebuie sa fac.
Multumesc
Cand ati cumparat casa cu ce v-ati identificat? Pasaportul e romanesc sau italian?
Am cumparat doar un teren, casa vreau s-o construiesc acum.
Pe vremea aia aveam buletin si numele de dinainte de casatorie, dupa aia mi-am facut pasaport cu domiciliul in strainatate si am fost obligata sa predau buletinul autoritatilor, nu mai am drept la buletin cu acest tip de pasaport.

Alte discuții în legătură

Schimbare buletin cddamian cddamian Buna ziua ! Buletinul meu e pe cale sa expire , de un an de zile locuiesc in olanda insa fara a fi luat in spatiu . Pentru a schimba buletinul ce acte imi sunt ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate pierduta de 20 de ani Mandarela Mandarela Am pierdut buletinul acum 20 de ani si vreau sa merg sa fac cerere dar nu stiu cum sa fac, ca nu am decat certificatul de nastere. sunt casatorita cu un ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa si teren - cumparator fara carte de identitate (doar cu pasaport) sandidu sandidu Sint cetatean roman cu domiciliu in strainatate. Posed pasaport romanesc de cetatean roman cu domiciliu in strainatate si CNP. Nu am carte de ... (vezi toată discuția)