Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SCHIMBARE NUME IN ACTUL DE PROPRIETATE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SCHIMBARE NUME IN ACTUL DE PROPRIETATE

Buna ziua,
Detin un teren pe numele meu de dinainte de casatorie.
Intre timp sotul meu a decedat dar eu am mentinut numele lui.
Trebuie sa trec terenul pe noul nume sau ramane intestat pe numele de dinainte de casatorie ?
nu se schimba numele in actul de proprietate.
Nu se schimba nimic. Aveti cnp-ul.
Nu am CNP, am domiciliul in Italia de foarte multi ani, am fost obligata sa predau buletinul autoritatilor romane, am doar pasaport.
As vrea sa stiu, in cazul in care vreau sa-mi construiesc o casa pe acest teren, ce demersuri birocratice trebuie sa fac.
Multumesc
Cand ati cumparat casa cu ce v-ati identificat? Pasaportul e romanesc sau italian?
Am cumparat doar un teren, casa vreau s-o construiesc acum.
Pe vremea aia aveam buletin si numele de dinainte de casatorie, dupa aia mi-am facut pasaport cu domiciliul in strainatate si am fost obligata sa predau buletinul autoritatilor, nu mai am drept la buletin cu acest tip de pasaport.