avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordarea tichetelor de masa in cazul recuperarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordarea tichetelor de masa in cazul recuperarii orelor suplimentare (lucrate in week-end sau sarbatori legale)

Buna seara,

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu acordarea bonurilor de masa.

Norma 8 ore/zi - 5 zile pe saptamana
sambata/duminica liber

De ex eu muncesc toata luna aprilie toate zilele lucratoare (8 ore pe zi) si in plus
- muncesc si 26 si 29 aprilie (vineri si luni - 2 zile de sarbatoare legala) cate 8 ore pe zi
- si mai muncesc si 20 aprilie - o zi de sambata - 8 ore pe zi

La finalul lunii aprilie o sa pot zice ca am muncit in total 23 de zile:
- cele 20 de zile lucratoare full
- 3 zile (=24 ore suplimentare) => 1 sambata + 2 sarbatori legale

Intrebarea 1 - Cate bonuri de masa se cuvin pt luna aprilie?

Daca vreau sa imi recuperez in luna mai cele 24 de ore muncite, am 2 optiuni:

A. Luna mai are 22 de zile lucratoare, lucrez 19 zile si imi iau 3 zile libere pe baza celor 24 de ore suplimentare (1 sambata + 2 zile sarbatori legale din Aprilie)

Intrebarea 2 - Cate bonuri de masa se cuvin pt luna mai in acest caz?

B. Luna mai are 22 de zile lucratoare, Lucrez 22 zile si imi recuperez cele 24 de ore in 6 zile in care voi lucra doar 4 ore in loc de 8 ore, restul zilelor lucrez normal 8 ore.

Intrebarea 3 - Cate bonuri de masa mi se cuvin pt luna mai in acest caz?

A treia posibilitate - luna aprilie - 20 zile lucratoare - 12 zile lucrez 8 ore pe zi, iar 8 zile lucrez 9 ore pe zi => am lucrat 20 zile + 8 ore suplimentare -

Intrebarea 4 - Cate bonuri de masa se cuvin pt aprilie?

Le recuperez in mai tot asa sau 1 zi libera (=8 ore) SAU timp de 2 zile vin doar 4-4 ore.

Intrebarea 5 si 6 - Cate bonuri de masa se cuvin pt luna mai?

As vrea sa stiu daca exista diferente la acordarea numarului bonurilor de masa in functie de modul de efectuare/luare a orelor suplimentare.

Multumesc frumos!
Ultima modificare: Miercuri, 3 Aprilie 2019
andrea_u, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:24, 4 Aprilie 2019
Potrivit legislatiei in materie, angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

Asadar, daca o luna are 19 zile lucratoare , atunci angajatorul poate acorda maxim 19 tichete de masa.
Multumesc frumos, inteleg ca pt luna aprilie nu am cum sa iau mai multe bonuri, Dar pt luna mai care este situatia? Pt zilele in care am recuperat cate 8 ore suplimentare/zi se acorda bonuri de masa?
Indiferent de luna, raspunsul este acelasi.
Imi cer scuze dar nu am inteles exact pt urmatorul exemplu:

Luna mai - 22 zile lucratoare - 19 zile lucrez - 3 zile recuperez cele 24 de ore suplimentare, Cate bonuri de masa mi se cuvin? 19 bonuri sau 22 de bonuri?
22 tichete ....

Alte discuții în legătură

1 iunie am fost la munca pe 22 iunie de rusalii am cerut concediu,și ... Magie1 Magie1 1 iunie am fost la munca pe 22 iunie de Rusalii am cerut concediu,și 20 zile lucrătoare a avut luna și mia dat 19 bonuri de masa e corect cum sa procedat ... (vezi toată discuția)
Tichete de masa lili2003stoica lili2003stoica un angajat munceste in 3 schimburi; pentru asigurarea continuitatii serviciului , graficul de lucru prevede sa munceasca sambata si duminica; pentru aceste ... (vezi toată discuția)
Inventar in caz de demisie leony2005 leony2005 Buna ziua Incepand cu data de 15.09 mi-am depus demisia la societatea la care lucrez, dar avand gestiune dansii au solicitat sa facem inventar, lucru pe care ... (vezi toată discuția)