Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Stoc de marfa la pfa radiat din oficiu de ONRC
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Stoc de marfa la pfa radiat din oficiu de ONRC

Un PFA radiat din oficiu de catre ONRC la data de 18.03.2019 are stoc de marfa, ba mai mult a mai si vandut din stoc cateva zile pana a aflat de radiere. Ulterior radierii persoana fizica a infiintat un nou PFA. Cum se procedeaza in acest caz cu lichidarea stocului de marfa la PFA radiat si daca stocul de marfa poate fi transferat/vandut la noul PFA. Intrebarea de asta data este cum si care este temeiul legal?
george-neagu, moderator
Daca deja ati obtinut certificatul constatator de la registrul comertului pentru infiintarea pfa-ului nou, vindeti direct catre pfa-ul nou stocul de marfa cu factura si bon fiscal de la casa de marcat, faceti intrarea marfii completand registul nir si puteti sa incepeti s-o vindeti. Abia dupa aceea completati si depuneti la finante declaratia unica de inchidere a pfa-ului vechi doar prin internet folosind contul personal deschis pe spatiul privat virtual.
Tot dupa ce ati vandut marfa, solicitati firmei care se ocupa de comercializarea caselor de marcat fiscale, sa va completeze si sa depuna la finante actele pentru transferul casei de macat cu jurnal electronic pe pfa-ul nou.
george-neagu, moderator
Cum este posibil sa vinzi de pe o firma deja radiata ? Chestia asta nu o inteleg si tot caut de ceva vreme.
george-neagu, moderator
De la data din hotararea de radiere, aveti maxim 30 de zile sa depuneti declaratia unica si la finante cu inchiderea celei vechi, deci timp in care aveti posiblitatea sa faceti toate etapele de inchidere din punct de vedere financiar contabil, deci si acea vanzarea de stoc, apoi plata a tot ce inseamna impozite si alte taxe de la inchidere, restante de plata.. Deci daca va grabiti sa va incadrati, e in regula.
Nu poti vinde de pe pfa radiat. Poate ai gasit raspunsul pana acum.Si daca ai vinde nu poti inregistra pe noul pfa marfa cumparata de la un CAEN cu vanzare cu amanuntul. Dar fiindca marfa ramasa in stoc iti revine tie in propietater ( Cod Fiscal 2019 atr.68 al.2lit c), poti sa o comsideri aport in natura la noul pfa. Nu e reglementat clar, in ce poate consta aportul noi putant folosii in activitate intregul nostru patrimoniu. Nici majoritatea contabililor nu stiu exact cum se procedeaza dar nici cewi de la ANAF, am fost in mai multe audiente si nu au putut spune clar. Dar vanzare si NIR- exclus
.
Nu te poti inregistra ( nir!) cu marfa cumparata decat daca codul CAEN este pt vanzare cu ridicata nu cu amanuntul cum probabil avea pfa-ul. Firma fiind deja radiata orice control ANAF va considera factura falsa.. O cautare pe ONRC arata daca firma e radiata, suspendata, lichidata. fara activitate.