Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am luat țeapă cu o mașină, are motorul praf. Îmi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am luat țeapă cu o mașină, are motorul praf. Îmi pot recupera banii?

Buna ziua. Am nevoie de ajutor. Am cumparat o masina de la o femeie. Aceasta mi.a spus că nu are nimic, dar masina are motorul praf si ma costa mult sa o repar. Nu am trecut o pe numele meu si numerele la masina sunt tot ale ei. Am făcut doar un contract de vanzare-cumparare. Imi pot recupera banii?
Manuela Rășină, administrator
Nu ati facut o testare a mașinii la un service înainte de a încheia contractul?
In cazul achiziției mașinilor SH între persoane fizice, nu se acorda garanție.
Cati km avea la bord?
Avea 120000 de km si masina e din 2002. Din pacate nu m.am gândit să merg la service am mers ca prostul pe incredere avand in vedere ca femeia părea destul de ok.
Trebuia sa fiti atent la masina sa fie ok și nu la vânzătoare!
Din 2002 cu 120 k km, vânzătoarea era vreo batranica ok din Germania care a făcut numai piața cu masina?
Sa nu ziceți ca e și diesel!
Nu era bătrînică din germania. Era tânără si era din România. A spus că folosea masina doar prin oraș sa isi duca copiii la grădiniță. Masina e pe benzina
Ce defecte are motorul de este praf?