Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ni s-a instalat o cameră de supraveghere în vestiar, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ni s-a instalat o cameră de supraveghere în vestiar, cu scopul de ne urmări dacă respectăm orele de pauză. Este legal?

Bună ziua, de curând șefa ne-a instalat o camera de supraveghere in vestiar, aici ne dezbracam și avem pauza de masă, deranjant este faptul ca este direcționat in așa fel încât se vede cand ne dezbracam, nu am certitudinea ca ea ne urmărește singură s-au se distrează urmarind cu cineva si făcând glume (stiind ca nu e cea mai discretă persoană) mă simt jenată. Am întrebat-o care e scopul camerei, a zis că e pentru a ne urmări dacă ne respectăm orele de pauză, acest lucru era posibil de văzut și de pe camera din afara vestiarului care este directionat pe intrarea in vestiar, întrebarea mea este dacă este legal să fie instalata această cameră (menționez ca este un vestiar banal, nu exista nimic in afară de dulapurile personalului)
Manuela Rășină, administrator
GDPR: In ce conditii se pot folosi camerele video la locul de munca?
[ link extern ]

Puteti sesiza Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal
[ link extern ]
~ Conținut șters la cerere ~
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_292...
Sesizati angajatorul in scris, cu nr. de inregistrare/ data invocand art.5 al.(4). Conform prevederilor acestui articol, montarea camerelor de supraveghere in vestiare este interzisa.
Mulțumesc mult pentru răspunsuri, extrem de utile
Nu mi se pare corect! dar puteti reorienta camera manual, sau acoperi cu ceva cand va schimbati!