Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plătim pierderi mari de apă, între 300 și 500 mc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plătim pierderi mari de apă, între 300 și 500 mc lunar, deși țeava nu este defectă. Cum putem rezolva situația?

Buna seara
Bloc nou , asociatie de proprietari cu acte , ne confruntam de un an jumate cu pierderi totale de peste 3000 mc. Da am scris bine. Apacanal Ilfov ne incarca lunar cu pierderi , ultima luna a venit factura cu pierdere de 530 mc. Am facut mai multe sesizari dar fara raspuns clar ! Avem contoare la ambele scari recunoscute de ei dar trec si citirea contoarului de bransament care le apartine. Intre contoarele noastre si al lor mereu apar pierderi mari 300 - 500 mc pe luna.

Am controlat teava nu are pierderi. Pe factura vine citirea la contoarele noastre index nou - vechi dar la contoarul lor nu apare nici o citire doar pierderi ..Citirea o dam noi si observam diferenta lunar. Nu stim ce sa mai facem, unde sa ne adresam. Mentionez ca si amplasarea contorului de bransament al blocului se afla pe alta strada in curtea la alt proprietar distanta 70 m fata de bloc!

Am inteles ca atunci cind s a aprobat constructia blocului pe strada unde s a construit blocul nu avea apa si nici acum nu s a bagat, dezvoltatorul s a legat de la strada cu apa.. Explicatia dezvoltatorului - daca nu ma legam de acolo nici azi nu aveati apa. Dati-ne o idee cum sa scapam de aceste pierderi ! Sa cerem schimbarea contoarului care ne fura, adica al lor ?
Manuela Rășină, administrator
Dacă e vorba doar de ceasuri trebuie schimbate.

Dacă va încărca aiurea mergeți la avocat cu contractul pentru a fi analizat cu atentie.
Veti ajunge la proces în caz de neînțelegeri.
Sfatul meu este sa mergeți la cel mai bun avocat pe care vi-l permiteți daca se va ajunge la proces ca sa aveti sanse reale de castig.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In cei 70 m de conducta pot fi alte bransamente clandestine
Deci pins la urma o sa ajungem sa ne judecam ! ANPC nu este o solutie !
Daca fura cineva si se dovedeste va raspunde acela.
Incercati si la ANPC dar nu va puneti mari sperante.
Initial solicitati oficial furnizorului de apa inlocuirea contorului de bransament