Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Numarul de decibeli maxim admisi la geamul vecinului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Numarul de decibeli maxim admisi la geamul vecinului

De curand mi-am deschis o mica afacere mai precis o piscina care se afla intr-un sat. In weekend se tin si petreceri care dureaza pana dimineata dar in timpul petrecerilor avem reclamatii la 112 pentru deranjarea ordinii publice. Intrebarea mea care este numarul de decibeli permis pana la "geamul vecinului", in sensul ca vecinii sunt fosti oraseni care nu vor sa auda nici macar musca. Ei cand locuiau in oras auzeau cand aveau fereastra deschisa cum trec camioane, masini, claxoane. Muzica nu e exagerat de tare. Vreau sa stiu legea care nu imi permite sa dau muzica cat vreau eu de tare si ce lege prevede anumit tip de decibeli
george-neagu, moderator
Legea nr. 61/ 1991 republicata privind ordinea si linistea publica.
Vedeti in special art.2 pct. 25-27.
Informatii utile cu referire la nivelul de zgomot maxim admis gasiti aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
35 db
1. ...conform OMS 536 nivelul de zgomot exterior se măsoară la 3 m de peretele exterior al locuinţei dvs şi trebuie să fie mai mic sau egal cu 50 dB (curba de zgomot 45).
2. În casă, ziua, limita maximă este de 35 dB (curba de zgomot 30);
3. Noaptea, limitele maxim admise pentru nivelul de zgomot se reduc cu 10 dB. Sunt permisi:
- max 40 dB afară;
- max 25 dB în casă;
4. ...conform STAS 10009/88 zonele funcţionale au limite maxim admisibile de zgomot diferite iar la intersecţia lor se aplică nivelul minim. Exemple de zone funcţionale şi nivel zgomot maxim admis:
- 2 m de exteriorul locuinţei - max 50 dB;
- parcuri, grădini (spaţiu de odihnă şi recreere) - max 45 dB
- STAS 10009 mai adaugă şi că pentru zgomote provenind din alte surse precum cinematografe in aer liber, spatii de joaca pentru copii, parcaje auto, etc.nu este admisa depasirea valorii de 50 dB(A), respectiv curba de zgomot Cz 45 la 2 m de faţada unei clădiri de locuit.
SCARA DECIBELILOR: Exemple:
0 dB linişte (pragul de audibilitate), laborator de acustică
10 dB: studiou de înregistrări (linişte neobişnuită)
20 dB: foşnetul frunzelor, grădină liniştită
30 dB: dormitor (calm)
35 dB: interiorul unui apartament liniştit
40 dB: birou liniştit, discuţie cu voce scăzută, bibliotecă – apar probleme de somn şi trezire
50 dB: ploaie, restaurant tihnit, paşnic
60 dB: automobil în deplasare (nivel jenant) – apar dificultăţi de comunicare
65 dB: conversaţie animată, televizor (pragul de jenă şi oboseală)
70 dB: sală de clasă gălăgioasă, sonerie de telefon (nivel gălăgios dar suportabil)
75 dB: ţipăt, aspirator
80 dB: concert de muzică clasică, stradă cu trafic foarte intens, tramvai (pragul de risc, nivel nociv))
90 dB: lătrat, maşină de tuns iarbă, ATV, maşină modificată (pragul de pericol)
100 dB: lanţ audio, claxon, ciocan pneumatic la 2 m, ghilotină (greu suportabil) – reducerea facultăţilor intelectuale, enervare puternică
110 dB: discotecă, concert rock, sirenă de ambulanţă, anumite motociclete
120 dB: presă-ciocan, circuit de formula 1, foc de armă de mic calibru (pragul de durere)
130 dB: avion la decolare la 100 m – apar fenomene grave ce încep cu surditatea
140 dB: avion cu reacţie la decolare
150 dB: avion supersonic la decolare
160 dB: rachetă de asalt
170 dB: rachetă spaţială la decolare
Și cu ce se măsoară zgomotul în cazul unui astfel de scandal ?
Cine îl măsoară ?
Exista aparate pentru determinarea zgomotului si a vibratiilor numite sonometre care se regasesc in dotarea firmelor autoirzate sa efectueze astfel de determinari.
Are poliția în dotare sonometru când vine la reclamație a cuiva ? ca să constate că e gălăgie peste 35 dB... Cred că nu.....