Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT, un sfat, va rog!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT, un sfat, va rog!!!

Buna ziua! Am nevoie de un sfat, va rog frumos, urgent. CE se poate face. Fiul meu a participat la concurs de ocupare post in invatamant. A luat 6.80. A facut contestatie, dar la contestatie i-au pus 4. 70. I-au scazut 2 puncte. I se pare o nedrepate, pentru ca a scris... Va rog, un sfat, mai poate sa faca ceva??!!!
Buna ziua,
Sa invete.
La contestatie notele pot ramane identice, pot creste sau pot scade
Se poate face contestatie la contestatie??? Pt ca , copilul a scris, si i se pare nedreapta nota de la contestatie..

mirela1978, utilizator
Se poate contesta doar nota initiala.
Pe de alta parte, nu are nicio relevanta cat a scris, atat timp cat nu acopera subiectul.
Se poate promova o actiune in instanta la solutia data de catre comisia de contestatii.
Inteleg, in urma contestatiei, nota poate fi mai mare, mai mica sau neschimbata. Dar este o situatie de 2 puncte si cateva sutimi... Cine a corectat prima data, nu tot niste specialisti?? am eu certiudinea ca , ulterior lucrarea a fost secretizata, etc, etc.???..... Poate un avocat imi poate raspunde??!!! Va rog!!! Poate sa vada candidatul propria lucrare ? Este foarte frustrant, va rog sa ma credeti!!

exista un termen in care se poate face acest lucru? este ca si cum ai contesta un act administrativ?
Cornel Vasile, Consilier juridic