Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Convocare AG de catre 20% dintre locatarari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Convocare AG de catre 20% dintre locatarari

Ca simplu locatar, impreuna cu alti locatari, insumanand 20% din totalul locatarilor am convocat AG. Mentionez ca nu avem presedinte ( si a dat demisia), iar Comitetul executiv( format din 2 persoane) nu doreste organizarea acestei AG.
Am facut tabel convocator pe care l au semnat toti locatarii, mai putin unul, cel care face parte din comitet si se opune adunării.
Conform legii, trebuie sa ii trimitem scrisoare cu interior declarat si conformare de primire.
Intrebararile mele sunt: ce trec eu la destinatar ? Cine ii trimite aceasta scrisoare: Asociatia Sau Eu, ca locatar ?, si la cine ajunge confirmarea de primire ?
E clar ca domnul in cauza, va refuza sa ridice scrisoarea de la Posta.
Claudia G., utilizator
Buna ziua,
O puteti trimite dvs. ca si locatar daca nu aveti nicio functie in cadrul asociatiei.
Scrisoarea sa fie cu confirmare de primire si continut declarat prin care il anuntati data si scopl convocari acelei adunari ( ordiea de zi...).
Confirmarea de refuz o atasati la Procesul verbal completat la sfarsitul adunarii, alaturi de tabelul convocator semnat de ceilalti locatari.
Adresa o sa fie cea la care locuieste domnul.
Va Multumesc foarte mult.

Banuiesc ca nu are legatura adresa de la care trimit... eu fiind plecata in concediu, in alt oras...
Nu pot astepta sa o trimit cand ma intorc, ptr ca ma intorc la limita...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
O puteti trimite dvs. ca si locatar daca nu aveti nicio functie in cadrul asociatiei.
Scrisoarea sa fie cu confirmare de primire si continut declarat prin care il anuntati data si scopl convocari acelei adunari ( ordiea de zi...).
Confirmarea de refuz o atasati la Procesul verbal completat la sfarsitul adunarii, alaturi de tabelul convocator semnat de ceilalti locatari.
Adresa o sa fie cea la care locuieste domnul.

Din ce cunosc...se cere dovada ca s-a facut comunicarea conform legii, nu adresa de unde se trimite notificarea, mai ales ca nu sunteti membru al conduceri asociatiei.
Dar la Expeditor sa treceti adresa unde locuiti, adresa apartamentului ce face parte din asociatie.
Exact asa ma gandeam sa fac, astfel ca si confirmarea sa-mi ajunga acasa.

Multumesc mult, inca odata.

Ionut.ion a scris:

Din ce cunosc...se cere dovada ca s-a facut comunicarea conform legii, nu adresa de unde se trimite notificarea, mai ales ca nu sunteti membru al conduceri asociatiei.
Dar la Expeditor sa treceti adresa unde locuiti, adresa apartamentului ce face parte din asociatie.

Cu placere,
Mai asteptati si alte pareri, eu asta am inteles din lege...