avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu victime
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu victime

Buna seara am avut un accident impreuma cu tatal meu soldat cu patru victime acum o luna de zile.eu am fost incarcerata cu multiple fracturi ,tatal cu probleme la gat iar din masina cealalta soferul nimic ,iar alti doi ocupanti cu fracturi de membre.Tata a fost gasit vinovat ca nu a acordat prioritate de dreapta dar masina care ne a lovit era la intrecere si ne a lovit si ne a rasucit arucandu ne in semafor ,masina noasta are dauna totala .As vrea sa stiu ce ii se poate intampla tatalui.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Daniel Vidoe , Consultant asigurari 22:48, 28 August 2019
Bună ziua,

Depinde de circumstanțele personale ale tatălui și de atitudinea în timpul procesului, precum și de durata de vindecare a celor răniți și a urmărilor produse ca urmare a acestor răni. În funcție de acestea pedeapsa efectiv aplicată paote fi amenda sau închisoarea cu sau fără suspendare.

Art. 196

Vătămarea corporală din culpă

(1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(2) Fapta prevăzută în art. 194 alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

(3) Când fapta prevăzută în alin. (2) a fost săvârşită ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale sau a măsurilor de prevedere pentru exerciţiul unei profesii sau meserii ori pentru efectuarea unei anumite activităţi, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.

(4) Dacă urmările prevăzute în alin. (1)-(3) s-au produs faţă de două sau mai multe persoane, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime.

(5) Dacă nerespectarea dispoziţiilor legale ori a măsurilor de prevedere sau desfăşurarea activităţii care a condus la comiterea faptelor prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) constituie prin ea însăşi o infracţiune se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

(6) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Buna ziua,

In functie de numarul de zile de ingrijire medicala a victimelor precum si a urmarilor accidentului se va face o anumita incadrare juridica cu limite de peseapsa aferente. Este important cum se va administra probatoriul si ce circumstante vor fi retinute de instanta de judecata la stabilirea exacta a pedepsei.

Vio moise a scris:

Buna seara am avut un accident impreuma cu tatal meu soldat cu patru victime acum o luna de zile.eu am fost incarcerata cu multiple fracturi ,tatal cu probleme la gat iar din masina cealalta soferul nimic ,iar alti doi ocupanti cu fracturi de membre.Tata a fost gasit vinovat ca nu a acordat prioritate de dreapta dar masina care ne a lovit era la intrecere si ne a lovit si ne a rasucit arucandu ne in semafor ,masina noasta are dauna totala .As vrea sa stiu ce ii se poate intampla tatalui.Multumesc

Dvs. afirmați că „Tata a fost gasit vinovat ca nu a acordat prioritate de dreapta dar masina care ne a lovit era la intrecere si ne a lovit si ne a rasucit arucandu ne in semafor”. Dacă semafoarele nu funcționau, ceea ce dovedit cu un inscris de la administratorul drumului, intersecția este una nedirijată și în acest caz se aplică regula priorități de dreapta.


Vio moise a scris:

Buna seara am avut un accident impreuma cu tatal meu soldat cu patru victime acum o luna de zile.eu am fost incarcerata cu multiple fracturi ,tatal cu probleme la gat iar din masina cealalta soferul nimic ,iar alti doi ocupanti cu fracturi de membre.Tata a fost gasit vinovat ca nu a acordat prioritate de dreapta dar masina care ne a lovit era la intrecere si ne a lovit si ne a rasucit arucandu ne in semafor ,masina noasta are dauna totala .As vrea sa stiu ce ii se poate intampla tatalui.Multumesc


Cum adică era la întrecere?

Se întrecea cu un alt autoturism sau ați dorit să scrieți că era la o trecere?

Sau poate la figurat v-ați exprimat?... că mergea cu o viteză destul de mare? Poate prea mare?
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Am fost lovit într-o intersecție de cineva care a forțat semaforul, dar poliția a spus că e culpă comună pentru că nu am acordat prioritate de dreapta. sunt vinovat și eu? Relu24 Relu24 Buna ziua. Sambata am avut un accident auto cu victima. Intr-o intersectie am patruns pe culoarea verde a semaforului, am virat stanga si am asteptat sa se ... (vezi toată discuția)
Help catamblin catamblin In urma cu cateva zile am fost implicat intru-un accident. Un bicilist a iesit in fata mea dupa o strada din partea stanga, a trecut de axul drumului si a ... (vezi toată discuția)
Accident auto Miruna1304 Miruna1304 Buna ziua !!! Numele meu este Roxana si am nevoie de sfaturile cuiva cu cunostinte , acum 2 sapt am avut un accident auto cel cu care m.am tamponat sa spun asa ... (vezi toată discuția)