Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inundatie - obligatii asociatia de proprietari?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inundatie - obligatii asociatia de proprietari?

Buna ziua. As avea nevoie de lamuriri pentru urmatiarea situatie.

Avem urmatoarea problema.
Vecinul de la 3 il indunda pe vecinul de la 2.
Vecinul de la 2 nu are asigurare pe casa.
Vecinul de la 2 cere constatare/adeverinta de la asociatia de proprietari ca l-a inundat vecinul de la 3.
Presedintele asociatiei spune ca nu ii poate elibera vecinului de la 2 adeverinta/constatare pe motiv ca nu are asigurare si ar ajunge sa ceara asociatiei sa plateasca costurile reparatiei (zugravit)?

Este posibil asa ceva? Cum ar trebui sa se procedeze in acest caz?

Va multumesc.
mai intai, inundatia a venit de la instalatia proprie a vecinului 3 sau de la partile comune?
- in cazul 1, asociatia nu are a se amesteca, nici nu va da adeverinta/ constatare fiindca de regula nu are in statut acest lucru.
daca vecinul 2 vrea sa fie despagubit, el trebuie sa se indrepte impotriva vecinului 3 direct: ii cere despagubirea si in caz contrar fie executa asigurarea proprie (daca o are), fie il actioneaza in instanta..are nevoie de niste poze si martori, eventual la discutia cu vecinul 3, care nu are cum sa recunoasca faptul ca nu l-a inundat el. sau are?
- in cazul 2 asociatia plateste daunele (inclusiv vecinul 2...)
Va multumesc pentru raspuns. Din spusele administratorului, inundatia a venit de la instalatia vecinului de la 3. Vecinul de la 2 s-a apucat insa sa faca petitii pe la primarie ca asociatia nu i-a dat adeverinta sau constatare.
Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este mnecesar sa furnizati date relevante
Inundatia poate fi generata de defectiuni la instalatia parte comuna si raspunde asociatia de proprietari sau de catre defectiuni la instalatia individuala si raspunde proprietarul
Cum nu ati precizat statutul instalatiei care a generat inundatia este hazardat a ne exprima cine are obligatia sa suporte c/v prejudiciu constatat
Va multumesc pentru raspuns. Din cate am inteles, este vorba de instalatia individuala.
Cu scuze, dar vecinul 2 e lenes: vrea ca autoritatile sa munceasca pentru el.
daca isi asigura apartamentul acum isi repara linstit peretii

oana781979 a scris:

Vecinul de la 2 s-a apucat insa sa faca petitii pe la primarie ca asociatia nu i-a dat adeverinta sau constatare.