Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost prins furând în hypermarket dar nu au chemat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost prins furând în hypermarket dar nu au chemat poliția, ci doar m-au pus să plătesc produsul. Mi se poate întâmpla ceva?

Astazi am incercat sa fur o pereche de casti la 49 de lei dintr-un hypermarket din simpla prostie si nejudecata pe moment, iar dupa ce am achitat produsele din cos am fost abordat de paznici care m-au intrebat daca am achitat perechea de casti luata de la raft. M-au dus intr o camera unde mi au tinut morala 5 minute si mi am cerut scuze de la dumnealor, apoi mi au spus sa il fac pe dracu in patru sa platesc castile pe moment. Dupa ce m a intrebat de bani mi a luat buletinul si a completat un formular, in acea camera. Un alt paznic m a fotografiat, apoi m a luat sa platesc castile la casa de marcat, dupa ce l am achitat a fotografiat si castile si bonul apoi mi a spus ca voi fi luat in vizor mereu in magazinul acela. Nu au chemat politia desi mi au spus ca ar fi trebuit sa ii cheme.
Vreau sa mentionez ca am 17 ani, fac 18 in august, mi se poate intampla ceva? Va multumesc frumos pentru timp
Manuela Rășină, administrator
Este posibil sa se fi terminat atunci, sa nu sesizeze politia.
Va multumesc frumos pentru raspuns si timpul acordat!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Este posibil sa se fi terminat atunci, sa nu sesizeze politia.

99% că totul se va termina aici; dacă ar fi vrut să sesizeze poliția ar fi făcut-o pe moment.

Ceea ce i-a interesat pe ei mai mult și mai mult a fost achitarea mărfii.

Păstrează bonul fiscal și nu mai da curs tentațiilor de moment.
Buna ziua!
Am aflat de la un vecin astazi ca in ziua de vineri, urmatoarea zi dupa incident am fost cautat de un agent de politie la usa insa nu eram acasa. Aveti idee ce mi se poate intampla? Daca ar fi fost o amenda nu ar fi trimisa prin posta?

Cabinet avocat Mihai Gaita a scris:

99% că totul se va termina aici; dacă ar fi vrut să sesizeze poliția ar fi făcut-o pe moment.

Ceea ce i-a interesat pe ei mai mult și mai mult a fost achitarea mărfii.

Păstrează bonul fiscal și nu mai da curs tentațiilor de moment.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

Ea este totala, definitiva, neconditionata, personala.

Prin ea este inlaturata raspunderea penala, stinsa actiunea civila.

Ea poate opera oricand, in etapa urmaririi penale, pana la citirea actului de sesizare , in etapa judecatii.

Dat fiind prejudiciul derizoriu, precum si indepartarea lui, exista posibilitatea de a renunta la urmarire penala, prin ordonanta.

Ordonanta se confirma prin incheierea judecatorului de camera preliminara, in termen de 10 zile de la dispunerea acesteia.

Se poate aprecia, asadar , ca nu exista un interes public in continuarea urmaririi penale.

Se va tine seama de conduita postinfractionala manifestata.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat